V Libereckém kraji skončily práce na obnově části historické hřebenové trasy, která v minulosti vedla po celém česko-německém pohraničí. Takzvaná Nová Hřebenovka je dlouhá téměř 150 kilometrů a spojuje atraktivní místa vrcholových partií Jizerských, Lužických a Žitavských hor.

V rámci projektu se obnovilo značení na 149 kilometrech pěších, 135 kilometrech cyklistických a 60 kilometrech běžkařských tras na dvou lyžařských magistrálách. Trasa hřebenovky má dvě větve, obě začínají na turistickém hraničním přechodu s Polskem Jizerka-Orle a končí v Nové Huti na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje.

Severní trasa vede přes Jizerské hory a Německo, jižní přes černostudniční a ještědský hřbet. "Chceme turisty nalákat i do míst, která nejsou tolik známá. Například z Ještědu dolů do Kryštofova údolí," uvedla vedoucí odboru cestovního ruchu Libereckého kraje Eva Hornová.

Kromě nových rozcestníků s logem hřebenovky je po trase nově i pět odpočinkových míst s hracími prvky pro děti - jsou v Hrádku nad Nisou, Mařenicích, Smržovce, Rádle a Mníšku.

"Hřiště je hojně navštěvované, i když zatím hlavně místními. Věřím ale, že si cestu k němu najdou i turisté," řekl starosta Smržovky Marek Hotovec. Na trase hřebenovky je kromě hřišť i devět přístřešků s lavičkami a stojany na kola.

Hřebenovka se v dobách největší slávy v první polovině 20. století táhla podél celé hranice s Německem. V Jizerských horách začala obnova tras v letech 2006 a 2007. Tehdy vznikla 42 kilometrů dlouhá Jizerská magistrála pro pěší, která oddělila pěší turisty od cyklistů.