Bývalý premiér je od roku 2011 předsedou výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky a předsedou dozorčí rady společnosti Elektrárny Opatovice. Topolánek je kritikem státní energetické koncepce a surovinové politiky, které se podle něj musí kompletně přepracovat. "Pokládám koncept postavit energetiku na obnovitelných zdrojích za nesmyslný," říká.

Prosazujete nový zákon o odpadech i z jiného důvodu, než že jste v dozorčí radě Opatovic, jež patří do EPH, které chtělo v Komořanech vystavět spalovnu, a proto, že jste hlavní tváří Teplárenského sdružení?

V úterý se stříhala páska v Chotíkově, čtvrté spalovně, která se bude v Česku stavět. Tady je prostor pro minimálně další tři. Rád bych dal všem zeleným test, jestli ví, co je biomasa? Biomasa je mimo jiné i biologicky zpracovatelná část komunálního odpadu. Energetické využití odpadu přece není proti recyklaci. Je proti skládkování. Proč se nepodíváme do Švédska, Německa, Rakouska. K životnímu prostředí nejvíce šetrné země využívají padesát procent odpadu energeticky. A v některých zemích skládkování úplně zakázali. 


Německo nebo Velká Británie ale mají nedostatek odpadu, který musejí do regionů dovážet. To v důsledku vede ke zvyšování ceny tepla ze spaloven. 

To je problém kapacitní, nikoli systémový. My se nakonec dostaneme do situace, kdy budeme biomasu vyvážet do Polska a Rakouska. Celá Evropa bojuje s problémem surovin a odpad je obnovitelná surovina. Nedá se očekávat, že množství odpadu bude do budoucna klesat. Jestli všechno, co není možné recyklovat, se energeticky využije, dostáváme se až na padesát procent, jako ve výše uvedených zemích. To, že odpadu může být málo, je otázka nastavených kapacit, ne problém odpadu jako takového. 

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se