Seriál portrétů "Nejslavnější podnikatelé" jsme původně plánovali na dva prázdninové měsíce. Pečlivě jsme vybrali osmičku NEJ jmen - tuzemských i světových - a pustili se do práce. Výsledek vysoko předčil mé očekávání. Četl jsem fascinující příběhy nezlomné vůle, píle a odhodlání, mnohdy doprovázené arogancí, ostrými lokty a bezskrupulózností, ale i velkorysostí a překvapivým sociálním cítěním.

 

Pozitivní ohlasy přicházely i od od vás - čtenářů - a donutily nás přehodnotit plány. Portréty "pilířů kapitalismu" (jak v redakci sérii přezdíváme) budeme publikovat nejméně do konce kalendářního roku. V aktuálním vydání nabízíme profil Emila Kolbena, jehož úctyhodný život skončil v roce 1943 v terezínském ghettu, následovat bude kontroverzní Henry Ford. Věřím, že v jejich "životě a díle" i v příbězích dalších mužů a žen, o kterých budeme ještě psát, naleznete mnohou inspiraci.

 

Titulní téma tohoto čísla je inspirované letošním Forem 2000. Ekonom je mediálním partnerem projektu založeného Václavem Havlem, jehož ústředním tématem jsou letos "Společnosti v přerodu". Jako byznysový titul jsme se zaměřili na dvě základní otázky. Jaké jsou šance a rizika podnikání v zemích severní Afriky či Blízkého východu, které v posledních letech procházejí dramatickými otřesy? A jak se k sobě mají politické svobody a hospodářská prosperita? Materiál připravil šéfkomentátor Robert Břešťan.

Příjemné čtení přeje

Ondřej Neumann
šéfredaktor

Související