Jako první vystoupil evropský komisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani, který velmi otevřeně zkritizoval vysoké ceny elektřiny a plynu v zemích EU. „Musíme přestat s pózováním, protože nemůžeme obětovat evropský průmysl na oltář klimatických cílů, které jsou nerealistické a jinde ve světě se nevynucují,“ uvedl doslova Tajani.

 

To jsou od představitele Evropské komise výroky dosud neslýchané. Za něco takového by byl ještě před pěti lety označen za agenta těžařské lobby a své kariéře by tím rozhodně nepomohl. Dnes mu všichni tleskají. Tajani dává Evropě za vzor Spojené státy, kde rozmach těžby zemního plynu z břidlic srazil ceny energií a spustil tím lavinu zájmu o investice do tamní průmyslové výroby.

 

Krátce poté se přidalo výzkumné centrum Evropské unie. Podle jeho propočtů prodražují paliva ceny potravin výrazněji, než se dosud uvádělo. V případě rostlinných olejů navýšení údajně dosahuje až 50 procent. Jistě nebude náhodou, že se podobné varování objevilo těsně před klíčovým hlasováním Evropského parlamentu o nižších cílových procentech podílu bionafty a biolihu v dopravě.

 

Do třetice se ke „kontrarevolučním“ úvahám připojil polský premiér Donald Tusk. Podle jeho vyjádření bude Polsko i nadále spoléhat hlavně na uhlí, druhé místo má patřit těžbě plynu z břidlic. Naopak obnovitelné zdroje prý Poláci budou rozvíjet jen do limitu vyžadovaného z Bruselu.

 

Příslovím jsme začali, můžeme jím i skončit. Podle starého českého pořekadla nouze naučila Dalibora housti. Evropskou unii nouze nejspíš brzy donutí opustit vznešené, byť utopické ideály a vrátí ji k „přízemním“ cílům, jakým je zajištění levné energie pro domácí podniky a obyvatele.

Související