Asi jen málokdo si ještě vzpomene na asijskou krizi, která "zardousila asijské tygry". Ve druhé polovině 90. let minulého století patřila jihovýchodní Asie mezi nejvíce rostoucí regiony světa. Zdálo se, že "nekonečnému růstu" již nic nestojí v cestě. Ale stalo se. Měny těchto států výrazně oslabily a krátkodobý kapitál se ze zemí rychle stáhl pryč. Jak to vypadá podle posledních údajů, po asi 17 letech se historie bude opakovat. Stupňují se totiž výprodeje na rozvíjejících se trzích. Velmi lehce se pak může stát, že zafunguje dominový efekt a smeten bude celý region. Nervozita by se pak lehce přelila na burzy po celém světě. Dá se říci, že problémy Indie ilustrují situaci na všech rozvíjejících se trzích. Hodnota indické rupie se prudce propadá a každým dnem prohlubuje minima vůči americkému dolaru.

 

Úprk investorů z Indie prodražuje zemi financování dluhu. Výnos z desetiletých dluhopisů vyskočil nad devět procent. Ztrácí i indická burza, přitom se nestalo nic, co by výprodeje mělo spustit. I když Indie měla v posledních dvou letech deficity běžného účtu a státního rozpočtu, výprodeje odstartovaly v době, kdy začaly růst výnosy z dluhopisů USA. Podobné problémy s velkou pravděpodobností potkají i další mladé trhy, jako je třeba Thajsko. Nejdříve jsou na řadě ty s vysokým zahraničním zadlužením, pak dojde na ty s velkým podílem domácího zadlužení. Navíc narostly náklady na kapitál, což s sebou nese velké riziko pro celou Asii. Aby toho nebylo málo, klesá i růst produktivity práce, což mimo Asii trápí i Brazílii a Turecko.

 

Pod tlakem jsou zejména státy, které mají vyšší inflaci a zároveň i vysoké deficity běžného účtu. Hlavní vliv na výprodeje má však rostoucí nervozita ohledně ukončení kvantitativního uvolňování americkým Fedem. Kvůli tomu neztrácejí jen exotické trhy. Kvůli nervozitě z Fedu klesají i evropské burzy. I když může jít jen o krátkodobý problém na akciových trzích rozvíjejících se zemí, možná se blíží začátek nové krize těchto zemí. Ty sice z poslední globální recese vyšly se ctí, kromě dlouhodobého kapitálu ale přilákaly i krátkodobý (spekulativní kapitál), jeho odchod může vyvolat problémy. Jestli mají pravdu analytici, kteří varují před problémy, nebo třeba investor Mark Mobius, který zastává názor, že akcie rozvíjejících se trhů mají to nejlepší teprve před sebou, ukáže čas.

Igor Polanský
finanční analytik Partners

Vývoj indické rupie, turecké liry a thajského bathu

Související