Prezident Miloš Zeman tvrdí, že se Česká republika musí z recese proinvestovat, a myslí to smrtelně vážně. Natolik, že právě proto chce mít vlastní kabinet. Premiér Jiří Rusnok a jeho ministři, s nimiž se na Pražském hradě počítá až do poloviny příštího roku, nemají být jen vládou na překlenutí politické krize.

 

Jde o nástroj k tomu, aby se prezidentovy představy o rozhýbání ekonomiky – jakýsi malý český New Deal – rozběhly. Později, po volbách, by v nich pokračovaly politické kabinety, do jejichž podoby by prezident, po vzoru svého „nedostižného vzoru“ Tomáše G. Masaryka, nepochybně zasahoval.

 

Prvním z velkých projektů je „zděděná“ dostavba jaderné elektrárny Temelín, zakázka za stovky miliard korun. Zeman se přes váhání společnosti ČEZ shodne s většinou domácích politiků, že česká energetika další dva reaktory potřebuje. Avšak lidé v jeho okolí dodávají, že ruský zájemce o zakázku století je vůči českému průmyslu, který se chce zahojit na subdodávkách, podstatně vstřícnější než americký.

 

“Nejvyšší multiplikační efekt mají investice do infrastruktury a to nejenom do infrastruktury dopravní, ale i energetické a informační a dále investice do bytové výstavby,” nastínil Zeman svoje keynesiánské představy o nadcházející podpoře ekonomiky v článku pro týdeník Ekonom.

 

Zdaleka nemá jít pouze o dálnice a běžné železnice. “Osobně bych si přál, aby se realizoval i sen Karla IV. a Tomáše Bati, to jest kanál Dunaj-Odra-Labe. Ten by měl vedle dopravních a energetických funkcí také významnou funkci protipovodňové ochrany,” tvrdí Zeman.



obalka ekonom282013Týdeník Ekonom přináší v novém čísle exkluzivní článek českého prezidenta.

- Proč se Miloš Zeman rozhodl převzít otěže moci?

- Jaké jeho vize má naplnit Rusnokův kabinet?

- Co v nejbližší době čeká firmy a co zaměstnance?

Přečtěte si velké téma Republika podle Miloše Zemana v nové čísle týdeníku Ekonom. Na stáncích od 11. července.

 

 

Související