Tip

Nechte si místo na výborné zmrzliny a sorbety, připravované ze sezónního či tropického ovoce - například rebarborovou, třešňovou, citronovou či čokoládovou. Jsou opravdu skvostné. Také můžete ochutnat ručně dělané lanýže a pralinky z té nejlepší belgické čokolády. 

Z menu

Domácí rybí klobása lehce zauzená s křenovou pěnou      192 korun

Kachní škvarky s dijonskou hořčicí       167 korun

Tucet achátových šneků gratinovaných česnekovo mandlovým máslem      288 korun

Mušle na bílém víně      299 korun

Salát s "Crakling pork" s citronovým chilli dresinkem a melounem     257 korun

Přestože restaurace Les Moules stojí na kraji Pařížské třídy, není zaměřena na cizince, ale její služby vyhledávají především Pražané a expati. Za deset let své existence si vybudovala pověst nejlepšího pražského podniku s mušlemi, kterých se tu prodá na dva a půl tisíce kilogramů měsíčně. Restaurace si totiž vozí čerstvé mušle třikrát týdně z Dánska, a to přímo od vlastního rybáře, takže jsou vždy absolutně čerstvé. Klasická porce 900 gramů mušlí vyjde na 299 korun, pokud však patříte mezi milovníky této lahůdky, můžete za dvojnásobnou cenu "baštit" mušle po celý večer v režimu sněz, kolik můžeš.

Lahodné, pikantní, orientální

Mušle se zde připravují na třináct různých způsobů, které se čas od času obměňují, nicméně nejžádanější je klasika v podobě mušlí na víně či mušlí Marinier. Ženy ovšem nejčastěji žádají mušle na thajský způsob, které jsou připravené s kokosovým mlékem. Pokud základní úpravu mušlí znáte, určitě vyzkoušejte dva méně známé způsoby úpravy, které jsou chuťově výraznější, a to mušle připravené na tmavém belgickém pivu či mušle po Baskicku se salámem chorizem a chilli papričkou. Již tradičně se mušle servírují s domácími hranolky, ale pokud hosté nejsou příznivci této kombinace, mohou si dát k mušlím také rozpečenou bagetu. A ještě jedna rada - pokud chcete být za znalce, nejezte mušle příborem, ale prázdnou škeblí, která péruje a může se tak použít jako přírodní kleštičky. 

 

Samozřejmě, že v Les Moules nemají pouze slávky. Velmi oblíbené jsou zde další plody moře, ať už to jsou krevety či humři, které si můžete přímo vybrat v akváriu. A nyní několik konkrétních tipů. Z předkrmů určitě vyzkoušejte šneky, podávané s česnekovo mandlovým máslem či další místní specialitu v podobě lehce zauzené rybí klobásy (jejím základem je maso z kapra a sivena), která je v pražské gastronomii naprostým unikátem. Z hlavních jídel  nás pak nejvíce překvapila měkká a křehká chobotnice. A ještě jednu položku hned tak nenajdete - spousta hostů sem chodí na kachní škvarky s topinkami, které doprovází famózní domácí kyselá okurka (řada štamgastů si na vyžádání odnáší porci okurek ještě navíc domů).

 

Nahlédněte do spíže šéfkuchaře Radka Vlasáka:

 


Pivní ráj

V Les Moules najdete celkem slušnou vinnou kartu se zajímavými produkty například z Alsaska, ale hlavní trumfem je tu podmanivá nabídka špičkových belgických piv, a to jak točených (na pípě jsou tři až čtyři piva, včetně jednoho ovocného), tak pestré kolekce piv lahvových. V současné době zde můžete ochutnat na stovku nejrůznějších piv, od lehkých malinových, kokosových, třešňových či banánových piv, až po vyhlášené speciály ze slavných trapistických klášterů. Ty už ovšem lehké nejsou, naopak často obsahují stejně alkoholu, jako mají vína. Třeba trapistický Rochefort se vaří s 11 procenty alkoholu a speciál Bush má dokonce 12 procent (pozor na častou záměnu - není to samozřejmě naše dvanáctka, která má zhruba pět procent alkoholu, takže pokud si dáte dvě piva, už to budete hodně cítit). Specialitou Les Moules je pak točené pivo Roland de Flanders, které si nechává dělat restaurace na zakázku a nikde jinde ho neochutnáte. Jedná se o golden strong ale a v jeho unikátní chuti můžete objevit tóny kávy, zralého ovoce či švestek. A pozor, je také velmi silné, neboť má přes jedenáct procent alkoholu.

 

Byznys klientela ocení především zajímavé prostředí s tradičním interiérem belgického lokálu a s perfektní lokací na začátku Pařížské. Vedle nejlepších mušlí v Praze, které jistě ocení řada zahraničních partnerů, může zaujmout i degustace unikátních belgických piv.

 

Rozhovor s šéfkuchařem: Radek Vlasák


Co by správný šéfkuchař nikdy neudělal?

Nikdy by neposlal na plac jídlo, které by si sám nedal a nikdy by do kuchyně nekoupil nic, co by si nekoupil sám domů. To odlišuje první ligu restaurací od druhé ligy.



Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?

Já jsem domácí kulinář, takže hodně věcí sbírám po loukách a lesích a pak z toho vařím. Mám rád třeba rybí klobásu či věci z domácí udírny.



Jaká je vaše oblíbená restaurace?

Rád chodím na Brumlovku do vegetariánské restaurace Maranatha a výborně si pochutnám také u Jiřího Štifta v hotelu Mandarin Oriental, kde se připravuje špičková asijská kuchyně, která podle mého názoru nemá v Praze konkurenci.