Je to zatím největší paradox celé vládní krize. Byl to Petr Nečas, jehož vláda po letech umožnila nezávislost státních zastupitelství a práce policie, a je to právě sebevědomý postup žalobců a policistů, co vyústilo v konec Nečasova působení v české politice. Naopak symboly politické korupce Ivo Rittig, Roman Janoušek či Tomáš Hrdlička zůstávají kauzou osobně nedotčeni a posledně jmenovaný rozesílá ze zahraničí posměšné SMS o tom, jak se „konečně ukazuje, kdo jsou ti čestní v ODS“.

 

Jakkoli se již vynořila řada spikleneckých teorií, kdo za pádem Nečase může stát a kdo ho zosnoval, to, že by policie či státní zástupci pracovali na něčí objednávku, považuje nejvyšší státní zástupce Zeman za absurdní. „Já se tomu usmívám, protože se ve své práci řídím pouze a výhradně zákonem. A trestní řád nezná žádný pojem před volbami, během voleb a po volbách,“ říká.

 

Právě „jeho“ státní zastupitelství je jedním ze 13 zásadních pilířů státu a národní integrity, jak je ve své studii v zimě 2011 detailně představila protikorupční organizace Transparency International (TI) a týdeník Ekonom ji exkluzivně prezentoval na své titulní straně pod titulkem „Krutá zpráva o Česku“ před rokem a půl (viz Ekonom č. 49/2011).

 

Transparency International ve spolupráci s námi studii aktualizovala, a nabízíme tak čerstvý pohled na to, jakou změnou Česko v posledních několika letech prošlo.

 

obalka ekonom 252013Výsledky studie a detailní analýzu, jaké státní firmy jsou nyní pod dohledem amatérů, kteří získali členství v dozorčí radě nebo ve vedení jako politickou trafiku, najdete v novém čísle týdeníku Ekonom (25/2013).

 

Související