"To, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mně nejdou." Věta připisovaná Woodymu Allenovi mě napadla v okamžiku, když jsme s Milošem Čermákem řešili, zda a jak do aktuálního vydání psát o odhalení, že největší světové technologické firmy světa "sdílely data" s americkou tajnou službou. Miloš mi právě tvrdil, že není vhodným autorem pro dané téma: "Hele, tohle chce někoho alespoň lehce paranoidního. Někoho, kdo věří na spiknutí, pak to bude daleko čtivější."

 

Určitě měl pravdu. Ale na tahle témata je v Ekonomu (a vůbec v Česku) nejlepším autorem právě on. To mi nikdo nevymluví - natož on sám. Takže kromě pravdy měl i smůlu. I proto, že věřím tomu, že vyfutrovaná analýza, byť jdoucí "proti proudu", je to, co čtenáři od Ekonomu očekávají. Asi víte, že nás Google, Apple, Facebook, Skype sledují. A my sami jim mnohdy o sobě prozrazujeme daleko více, než je nutné. Co všechno o nás vědí, co si z toho dokážou domyslet a komu všemu dávají nahlédnout do vašeho soukromí - o tom více Miloš Čermák s Janem A. Novákem a Petrem Vnoučkem viz.

 

Bouřlivou reakci vyvolal článek "Zápotocký vs. Klaus aneb Kdo vzal lidem víc" z Ekonomu č. 23. I když šlo hlavně o zamyšlení, zda se státní bankrot z roku 1953 může někdy v budoucnu zopakovat, největší pozornost vzbudilo srovnání drastické komunistické měnové reformy s více než 50procentní inflací transformačního roku 1991.

 

Exprezident Václav Klaus a jeho spolupracovníci se v bleskové odpovědi proti takovému srovnávání ohrazují a tvrdí, že je nejen manipulativní a zákeřné, ale že není možné ani z metodologického hlediska. My jsme naopak přesvědčeni, že to možné je a že o nákladech ekonomické transformace je nutné psát stejně otevřeně jako o čemkoli jiném. (Jinak bychom ostatně text ani nezačali připravovat.) Reakci Václava Klause můžete číst viz. Pokud vám původní text Josefa Pravce unikl, naleznete ho v nezkrácené podobě na Ekonom.cz/menovareforma.

 

Příjemné čtení přeje

Ondřej Neumann
šéfredaktor

 

obalka ekonom 242013

Související