Iluzi dobrého zabezpečení na stáří vyvolává v mnoha lidech dnes už běžné penzijní připojištění. Tato varianta, které se v důchodové reformě říká III. pilíř, má smysl pro lidi krátce před důchodem, kteří by si už jinou cestou dostatečnou finanční rezervu nestihli vytvořit.

 

Stále velmi diskutovanou variantou je II. pilíř důchodové reformy, do kterého je možné dobrovolně vstoupit od 1. ledna 2013. Jenže velkým problémem je neexistující jednota názoru na tuto reformu mezi politickými, tedy rozhodujícími, činiteli.

 

Co bude s vloženými penězi po volbách, které vyhraje strana nepřející penzijní reformě? Pro mě je jistější cestou spoření na důchod forma osobního investování bez zásahu státu. Začít spořit na důchod je třeba co nejdříve. Optimálně hned, jakmile člověk začne vydělávat. A kolik? Ideálně mezi třemi až pěti procenty platu.

 

Pro většinu lidí je investování velkou neznámou a riskovat rozhodně moc nechtějí. Pro ty jsou vhodné takzvané fondy životního cyklu. Jedná se o přednastavené programy, které respektují životní cyklus člověka. Ten lze rozdělit z investičního pohledu na dvě období.

 

Nejdříve na období vytváření úspor a v pozdějších letech na období jejich ochrany a dalšího zhodnocení. Fondy životního cyklu v průběhu času automaticky přesouvají kapitál z "rizikovějších" akcií do "bezpečnějších" dluhopisových a peněžních aktiv podle životního období člověka.

 

V době vytváření úspor, tedy dostatečně vzdálené od důchodového věku, investuje fond spíše do akciových instrumentů s větším zhodnocením, čím více se blíží konec investičního období, tím větší je podíl konzervativnějších instrumentů.

 

To ony "zamykají" výnos a chrání ho, aby následně člověk získal rentu, kterou si naplánoval. Další výhodou je možnost minimální investice, již od 500 korun měsíčně. Na dlouhodobém horizontu se pak projevuje i síla složeného úročení. A výhodou je bezpečnost těchto fondů.

 

Laikovi usnadňuje orientaci také to, že tyto fondy skoro vždy ve svém názvu mají letopočet, ke kterému investice míří. Jako konkrétní příklad lze uvést BNP Paribas Plan Target Click Fund 2040 či Raiffeisen-CZK-LifeCycle Fund 2040. První fond je sice v eurech, což může některé investory odradit, ale je pravděpodobné, že v roce 2040 budou důchody pro dnešní třicátníky a čtyřicátníky také v eurech.

 

Petr Břicháč
ředitel Securities Trading, LBBW Bank

Související