První rok třetího funkčního období ruského prezidenta Vladimira Putina patří z ekonomického hlediska mezi roky náročné. Hospodářství roste pomaleji, než se všeobecně předpokládalo. Řada Rusů má pocit, že se šéfovi Kremlu nedaří úplně naplnit předvolební sliby. Jak to dopadá na české firmy?

Týká se to všech našich exportérů, i těch mála českých investorů. Pochopitelně ta situace je celkem logická. Jedna věc jsou předvolební hesla a druhá věc je realita, kterou Putin i z postu předsedy vlády velice dobře znal a pochopitelně musel počítat s tím, že realizace těch slibů nebude otázkou jednoho roku, ale bude otázkou minimálně prvního volebního období.

 

Já bych se tady dotkl jedné věci, která mě ve vaší odpovědi velice zaujala. Českých exportérů působí v Rusku poměrně hodně, zatímco investorů je málo. Znamená to, že investičně není tenhle prostor zajímavý nebo bezpečný?

Zásadní problém je v tom, že ekonomická finanční síla českých firem nedosahuje rozměru, který by jim mohl dovolit skutečné investice, ať už v blízké federaci, nebo v kterémkoli jiném postsovětském teritoriu.



V posledních několika letech jsme svědky velké politické aktivity na poli sjednocování. Víme, že prezident Putin vyhlásil, že v roce 2015 by měla začít fungovat takzvaná euroasijská unie, jakási integrační platforma, která má ambici integrovat prostor od Lisabonu až po Vladivostok. Soustřeďme se na bývalý postsovětský prostor. Nakolik si myslíte, že pokud tato unie skutečně vznikne, dojde ke sjednocení legislativy?

Pokud by se opravdu podařilo naplnit tento záměr, bylo by to z pohledu našich exportérů vynikající. Dnes sice vidíme, jaké jsou porodní bolesti celní unie Rusko-Bělorusko-Kazachstán, ale i tak to má svá pozitiva. Ten prostor je jednoznačně čitelnější. Naši exportéři narážejí na to, že to, co platí v Rusku, neplatí v Ázerbájdžánu, to, co platí v Ázerbájdžánu, zase neplatí v Uzbekistánu. Základ je sice stejný, ale každý subjekt šel trošku jinou cestou. Pokud by se toto sjednocení podařilo, bylo by to dobré.



V roce 2014 se v Soči budou konat olympijské hry. Mám pocit, že to má být jedna velká výkladní skříň, ve které chce Rusko ukázat celému světu včetně Evropy, že je schopné vytvořit moderní a konkurenceschopné sportoviště, ale v zásadě to má přesah i do dalších oblastí ekonomického i společenského života. Účastní se toho nějak i české firmy?

Na začátku jsme měli pocit, že ty obrovské peníze, které ruská vláda vyčlenila na vybudování celé infrastruktury v Soči, by mohly přinést určitý zisk i českým firmám. Samozřejmě jsme si od začátku uvědomovali, že pokud máme šance se k něčemu dostat, tak to budou subdodavatelské smlouvy. Myslím si, že existuje pár firem, které se k těmto subdodavatelským aktivitám skutečně dostaly, ale je to opravdu jen zlomek z toho obrovského koláče. Musíme si přiznat, že vždy, když se někam nasypou velké peníze, tak se část z nich proinvestuje, část z nich jaksi zmizí nějakým neidentifikovatelným způsobem. To se stává i u nás.

 

Poslechněte si celý rozhovor:

 

Související