Proměna technologií totiž připravuje "ajťáky" o práci. Tam, kde byla dříve zapotřebí rozsáhlá IT oddělení, stačí dnes nástroje pro automatizovanou správu a údržbu. Péče o hardware už je také minulostí, řeší ji obvykle výrobce nebo dodavatel. A bude hůř. Současným trendem je maximální zjednodušování. Počítače začínají být nahrazovány tablety, o jejichž "správu a údržbu" se postará i průměrně zkušené desetileté dítě.

 

A co "ajťáci" specializovaní na vývoj software? I oni postupně od západu mizí stejně jako letošní přívaly sněhu na horách. Zatímco ve Spojených státech je pro vývojáře software de facto synonymem Ind, v Česku si přece jen ještě pár firem drží vlastní vývojáře. Obvykle ale jen do doby, než přejdou na nějaké standardizované řešení a zjistí, že díky němu mohou mít mnohem více za mnohem nižší cenu.

 

Firmy, které dříve prosily "ajťáky" téměř na kolenou, aby k nim šli pracovat, se k nim nyní chovají macešsky. A je to správné. Tlak na maximální efektivitu cítíme ve všech oblastech. Do firemních IT oddělení však dorazil až později. Paradoxně s nástupem krize na americkém hypotečním trhu, kdy některé české firmy vzaly snižování nákladů až do takových důsledků, že z ledniček mizelo mléko do kávy a ze záchodů toaletní papír.

 

Nicméně, aby to nevypadalo až tak černě - "ajťáci" nakonec přežijí. Ale jen ti nejlepší, kteří jsou schopni přinášet výsledky a komunikovat i s "normálními" uživateli, a také ti, kteří pracují právě ve firmách připravujících standardní firemní "ajťáky" o práci. Doba, kdy si stačilo přečíst manuál k Novellu a stal se z vás "profesionální správce sítě", je nenávratně pryč.

 

Robert Paskovský
ředitel softwarové firmy WBI Systems

Související