Jiří Bulan (31)

- Vystudoval FSV UK.
- Pracuje jako IT expert a konzultant.
- Sám aktivní sportovec, pořádá duatlon v Mělníku.
- Ve sdružení Irontime má na starost technologie.

Jan Urban (23)

- Přerušil studium filozofie. "Chci dělat něco, co přináší výsledky a užitek i ostatním lidem," říká.
- Pracuje jako IT expert a fotograf.
- Ve sdružení Irontime má na starost marketing.

To je příklad Jiřího Bulana a Jana Urbana, kteří založili občanské sdružení pod názvem Irontime. "Už dlouho pořádáme duatlon v Mělníku. Dva a půl kilometru běhu, dvacet kilometrů na kole a dalších pět kilometrů běhu," říká Jan Urban.

 

"Před několika lety jsme stáli před problémem, jak účastníkům změřit časy. Zjistili jsme, že velké firmy nabízející měření jsou pro malé organizátory našeho typu moc drahé. Tak nás napadlo, že si to uděláme sami." Většina velkých závodů se dnes měří čipy, které se na startu rozdají účastníkům. Nejčastěji si je navléknou na kotník, někdy připevní na tkaničku, startovací číslo nebo helmu. Je to spolehlivější, přesnější a rychlejší než rozhodčí z masa a kostí.

 

Problém je v tom, že je to zároveň poměrně drahé. Velký závod financovaný sponzory si to může dovolit, čipové měření stojí pár desítek tisíc. A ty se schovají v ostatních nákladech. Ale u závodů se stovkou účastníků, na které organizátoři s bídou seženou ty základní finance? Pak je patnáct tisíc korun moc.

 

"Sedl jsem ke Googlu a našel tu nejzajímavější technologii. To jsou čipy běžící na 870 MHz, které u nás zatím nikdo nepoužívá. Jsou zajímavé v tom, že pro měření stačí anténa. To ocení například cyklisté nebo bruslaři," říká Jiří Bulan. Jakmile se rozhodli pro konkrétní technické řešení, sedl k počítači a všechno sám naprogramoval. "Jsme schopni dávat výsledky on-line na web. Každý závodník si tam hned po doběhnutí najde čas."

 

Loni se svým kolegou techniku testovali, letos se již jejich kalendář pomalu plní závody. Bude to stačit na úspěšný byznys? Toť otázka. V Česku každopádně počet závodů roste, stejně jako v západní Evropě. Češi se už zamilovali do půlmaratonů a maratonů, pomalu začínají objevovat i triatlony či duatlony.

 

"Zatím ověřujeme zájem pořadatelů jako neziskovka. Ale předpokládáme, že někdy během letošního roku překlopíme naši aktivitu do běžné firmy," říká Urban. V hledáčku jejich zájmu zůstávají především organizátoři malých závodů. "Typicky je to víkendová desítka někde v Kotěhůlkách. Ale samozřejmě sníme o tom, že jednou budeme měřit i Pražský maraton," říká Bulan.


Týdeník Ekonom č.11/2013- Jak fungují nejmodernější běžecké boty?

 

- Jak velký už je stále rostoucí trh s běžeckým vybavením?

 

- A jaké všemožné senzory už na sebe můžeme při běhání napojit?

 

Odpovědi najdete v článku Inovace sportovního vybavení ženou dopředu i amatéry v posledním čísle Ekonomu, které vyšlo ve čtvrtek 14. března.

Související