V průběhu rozhovoru týdeníku Ekonom s ředitelem divize finance skupiny ČEZ Martinem Novákem přišla zajímavá zpráva: bulharská vláda dnes podá demisi. To, co by za normálních okolností bylo jen nepříliš důležitou informací, je v současné době důležitá událost.

ČEZu totiž hrozí, že v Bulharsku přijde o licenci na distribuci elektřiny. "Je to čistě politická otázka. Pokud je Bulharsko skutečně zemí Evropské unie, nemůže se stát, že takto přijdeme o licenci," říká Novák v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Co se z vašeho hlediska nyní v Bulharsku děje?

V Bulharsku mají být 7. července volby (demise vlády termín pravděpodobně změní - pozn. red.) a už teď tam probíhá předvolební kampaň. A bohužel kombinace sociálně-ekonomické situace části obyvatel se přenesla do negativních nálad vůči síťovým odvětvím obecně. Netýká se to jen ČEZu. Je to způsobeno i systémem fakturace. V Bulharsku jsou měsíční odečty, což je pro nás nestandardní. Chtěli jsme zavést roční odečty, jaké máme v Česku, ale tamní úřady nám to zakázaly. Výsledkem je, že účty za elektřinu velmi kolísají. V Bulharsku se topí hlavně elektřinou, a tak když máte chladný měsíc, jakým byl prosinec, okamžitě se to projevuje na účtu. A to vedlo k demonstracím, na něž jak opozice, tak vláda teď reaguje.

Jak reálné tedy je, že o licence na distribuci v Bulharsku přijdete?

Včera večer bylo oznámeno, že začíná proces revize licenčních podmínek. To může trvat relativně dlouhou dobu. Jsou to lhůty v řádu měsíců, není to nic, co by se mělo přihodit zítra. My jsme naprosto přesvědčeni, že jsme nic neporušili, k žádnému selhání na naší straně nedošlo a je to čistě politická otázka.

Může se tedy stát, že až pominou vnitropolitické problémy v Bulharsku, pomine i hrozba odebrání licence?

Nechci předjímat, ale je to určitě jeden ze scénářů.  

Pokud byste o licenci přišli, o jakou ztrátu by se jednalo? V Albánii jste ztrátu vyčíslili na pět miliard...

O tom bych vůbec nespekuloval. Pokud je Bulharsko skutečně zemí Evropské unie, nemůže se stát, že takto přijdeme o licenci.

Budete to řešit na úrovni Evropské komise?

Zcela jistě. Taková prohlášení, jaká slyšíme od politiků z Bulharska, jsou velmi nestandardní.

Přesto je ale možné, že o licenci přijdete. Co by následovalo? Arbitráž, mimosoudní vyrovnání?

Nestudoval jsem podmínky vyvlastňování zahraničních investorů v Bulharsku, protože si myslím, že je to velmi nepravděpodobný scénář. Každý stát má jistě nějaká taková pravidla pro případy největší nouze a ohrožení bezpečnosti státu. I když to rozhodně není tento případ, tato pravidla zahrnují i férové vyrovnání za férové ceny.

Kolik jste do distribuce v Bulharsku investovali? 

Je to zhruba 240 miliónů eur. Něco jsme už dostali zpátky na dividendách. Celkově jsou naše investice v Bulharsku ziskové. Pokud by nás měl někdo vyvlastnit bez náhrady, byla by investice do distribuce samozřejmě ztrátová, ale v rámci Evropské unie je to nemožné. Nevidíme pro odebrání licence žádný důvod. To, že se bulharským spotřebitelům zdá elektřina drahá a jsou tam sociální skupiny s malými příjmy, to žádný důvod není. Navíc když se podíváte na ceny elektřiny pro koncového spotřebitele, jsou v Bulharsku nejlevnější v celé EU. A distributor má navíc jen osm procent z ceny. Zbylých 92 % je cena silové elektřiny a poplatky přenosové soustavě.

Akcie ČEZ v reakci na zprávy z Bulharska klesly včera zhruba o dvě procenta. Nakolik vás dění na Balkáně poškozuje i v České republice?

Poškozuje nás to spíš mediálně než hospodářsky. Bulharská distribuce dál funguje, generuje nějaký výnos. A pokud jde o ceny akcií, dvě procenta není žádná negativní reakce. Je to běžný výkyv, někdy jsou to dvě procenta nahoru, někdy dolů. Na cenu akcií má vliv spíše vývoj na evropském energetickém trhu jako takovém.

Související