Barack Obama je všechno možné, jen ne silný lídr své země a potažmo světa. Teď skládá svoji druhou přísahu americkému lidu. O muži jménem Herman Van Rompuy, co se vůdcovství týče, je lepší raději mlčet úplně. Přitom je prezidentem uskupení jménem Evropská unie. V Česku pak již třetím rokem vládne nevládne Petr Nečas, dalším na řadě je pak zřejmě Bohuslav Sobotka. Oba mohou být dobrými přihrávači silnému kapitánovi, nikoli však týmové jedničky. Přesto se jimi stali. Čím to, že kam se člověk podívá, nalézá - boxerskou hantýrkou řečeno - politiky "muší váhy"?

Státníci schopní rozpoznat nebezpečí a včas otočit kormidlo pomyslného Titaniku jsou přitom právě nyní tolik zapotřebí. Civilizace Západu je několik posledních let tvrdě zkoušena ekonomickou krizí, a čím dál tím více se sklání před rostoucí silou asijských mocností, kde to s úctou k lidskému jedinci vypadá zhruba stejně jako v Anglii za života Karla Marxe. Dřívější těžké časy vždy v euroamerickém civilizačním okruhu vygenerovaly muže či ženy, kteří měli vizi, odvahu i schopnost mnohé změnit. I když mnohdy stáli osamoceni, vytrvali, a nakonec zvítězili. Ku své slávě a prospěchu všech.

Týdeník Ekonom č. 3/2013Dnes vládne nerozhodnost, neschopnost přiznat chybu, ustrašenost a politický kalkul bez ohledu na následky. Bez viny nejsou ani voliči. Na jedné straně voláme po silných státnících, do uren však házíme hlasy těm, kteří spíše než krev, pot a slzy slibují vyšší dávky, řádně vycpané sociální polštáře, kratší pracovní dobu a vyšší důchody. Přestože nám selský rozum napovídá, že celosvětovému životu na dluh hlasitě odzvonilo již v roce 2008. Je jasné, že politický systém má "své mouchy". Co nás učí historie? Je naděje na změnu? A jak dlouho si ještě počkáme? - analyzoval Pavel Taněv.

P. S.: Na Ekonom.cz či ve vydání pro iPad a iPhone doporučuji vaší pozornosti bonusové materiály k našim novým pravidelným rubrikám Alter eko a Byznys menu. Více v aktuálním vydání.

Příjemné čtení nového Ekonomu přeje

Ondřej Neumann
šéfredaktor

Související