Kypr je zemí paradoxů. Stát, který získal samostatnost v roce 1960, byl dlouho součástí Osmanské říše a od konce 19. století britskou kolonií. Dodnes na jeho území fungují dvě britské základny a na silnicích se jezdí vlevo.

Zároveň je ale rájem pro ruské milionáře, kteří využívají kyperské finanční instituce k ukládaní části svého majetku.

Dalším paradoxem je fakt, že Kypr komunistického prezidenta Dimitrise Christofiase i vlády s komunistickou většinou je jedním z nejoblíbenějších míst, kam podnikatelé stěhují své firmy či zakládají velké nadnárodní holdingy. Ani komunisté totiž nemají v úmyslu měnit zaběhlou legislativu, která je vůči firmám vstřícná a nezatěžuje je velkými daněmi.

Ostrov přitom ještě před čtyřiceti lety patřil mezi nejchudší evropské země. Tamní nerozvinuté hospodářství táhl především export vytěžených nerostných surovin, produktů zemědělství a zčásti turistický ruch.

Sváry mezi tureckými a řeckými obyvateli, které vyvrcholily v roce 1974 tureckou invazí do severní třetiny země, jejíž okupace trvá dodnes, pak paradoxně nastartovaly rozkvět.

Po jednostranném vyhlášení nezávislosti území obsazeného Turky totiž řecký Kypr přišel až o 70 procent svých ekonomických zdrojů: například turistický sektor ztratil dvě třetiny kapacit, průmysl i těžba surovin se scvrkly na polovinu.

Na obchodě se těžce podepsala ztráta přístavu Famagusta, který zajišťoval přibližně čtyři pětiny lodní dopravy. Kyperští politici tehdy vsadili především na posilování sektoru služeb a lehkého průmyslu. Poté, co v do té doby oblíbeném daňovém ráji - Libanonu - propukla v roce 1975 občanská válka, se Kypr rozhodl využít situace a ujmout se firem hledajících nové bezpečné útočiště s nízkými daněmi.

 


Týdeník Ekonom - č. 48/2012Chystají české firmy úprk z Kypru?
Zvedne Kypr kvůli ekonomické krizi své daně?
V čem se liší jurisdikce Česka a Kypru?
Proč byl Kypr v minulosti mezi podnikateli oblíbenou destinací v Evropě?

 

ANALÝZU SITUACE NA KYPRU A JEJÍ DOPAD NA ČESKÉ FIRMY NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 29. LISTOPADU.

banner 2

Související