České firmy zahraničních vlastníků jsou typické dojné krávy. Nejde o nijak hanlivý popis stavu, ale o ekonomický pojem z takzvané Bostonské matice. Ta dojné krávy (viz grafika níže) řadí mezi firmy, které si zatím "udržují dobré tržní postavení na mírně rostoucích či stagnujících trzích".

Právě to se dá říci i o většině velkých českých exportérů, kde mezi 17 tisíci českými exportními firmami dominuje zhruba patnáctka lídrů se zahraničními majiteli. "Dojná kráva je to, co nám dává čas. Jakmile ale krávu vydojíte, pak nastávají špatné časy," podotýká Ivan Jukl, ředitel ekonomické sekce ministerstva zahraničí.

Negativní trend

Právě jeho sekce na ministerstvu nyní zpracovala analýzu, která poněkud nabourává optimismus spojený s dlouhodobě aktivní obchodní bilancí českého exportu. Text analýzy má týdeník Ekonom k dispozici.

Ministerstvo zahraničí, které se v podpoře českého exportu přetahuje o vliv s ministerstvem průmyslu a obchodu, v ní upozorňuje především na trend, který je patrný v posledních letech: zahraniční vlastníci stahují z Česka nezanedbatelný objem dividend.

Rekordní byl zatím rok 2008, kdy z Česka odplynulo zahraničním vlastníkům 193 miliard korun. Pro letošní rok se očekává, že suma může dosáhnout až 220 miliard korun. A může se stát, upozorňuje analýza, že potenciál tahounů českého exportu se vyčerpá, ale české firmy nebudou dostatečně konkurenceschopné na to, aby je svými ekonomickými výsledky zastoupily.

INFOGRAFIKA: Kolik si zahraniční matky stáhly z českých dcer na dividendách

Kolik si zahraniční matky stáhly z českých dcer na dividendách

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Týdeník Ekonom - č. 47/2012Přijdou do Česka noví investoři?
Jak se vláda snaží podpořit domácí konkurenceschopnost?
Jede český export podle negativního scénáře?

VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 22. LISTOPADU.

banner 2

Související