Rostoucí zájem o extrémní běžecké závody je podle některých odborníků důsledkem ekonomické krize. K běhání, na rozdíl od golfu nebo squashe, nepotřebují sportovci moc peněz.

Už třetím rokem se letos do Beskyd sjely tisíce nadšenců, aby absolvovali závod pasovaný na mistrovství ČR v horském maratonu dvojic. Samotné označení závodu je přitom zavádějící, protože na běžce nečeká "jen" 42, ale celkem 95 kilometrů horských cest. Při zdolávání sedmi vrcholů urazí převýšení 5302 metrů, což odpovídá výstupu na himálajskou velehoru K2 z poslední vesnice. V pátek večer na začátku září vyrazily z třineckého náměstí na trať Beskydské sedmičky tři tisíce závodníků. Do cíle ve Frenštátu pod Radhoštěm museli dorazit za 30 hodin.

Na start se letos poprvé postavil i architekt Jan Pačka z ateliéru Igloo. "Prvních dvacet kilometrů jsme běželi se špičkou startovního pole, největší krize nastala kolem 70. kilometru, objevily se otlaky chodidel a prstů, bolely nás šlachy. Poslední úsek jsme šli s hroznými bolestmi," přiznává Pačka. Cílovou pásku nakonec architekt s parťákem proťal jako 37. v pořadí po 17 a půl hodinách závodění. Za vítěznou dvojicí zaostal o 4,5 hodiny. Právě tyto krizové momenty, při kterých někteří běžci při několikadenních závodech usínají doslova za chůze, však manažeři mohou přetavit v cenné zkušenosti využitelné i v pracovním prostředí. Absolventi outdoorových závodů, kdy se kombinuje běh v horách, jízda na kole, plavání, kajak, in-line brusle nebo lezení po skalách, jsou podle partnera poradenské agentury M.C.Triton Luďka Pfeifera psychicky odolnější proti extrémnímu stresu. "Díky dálkovému běhání jsem se naučil procházet krizemi. Někdy je třeba obrazně řečeno zapíchnout oči do silnice a dělat to nejlepší, co umíte, prostě běžet dál, i když tělo už nechce," zhodnotil získané poznatky z osmi absolvovaných maratonů ředitel jazykové školy Channel Crossings Vítězslav Bican. Všichni závodníci, které týdeník Ekonom oslovil, se shodují, že na trať podobně extrémních závodů se každým rokem staví víc a víc zájemců.

Dokládají to ostatně i statistiky společnosti PIM, která organizuje seriál běžeckých závodů RunCzech "jen" o délce půlmaratonu nebo maratonu ve čtyřech českých městech. Letos přišlo na start rekordních 35 tisíc sportovců. Stále větší zájem o běhání přitom může mít své kořeny v ekonomické krizi. Na rozdíl třeba od squashe nebo golfu je to finančně nenáročný sport. "Někdo tvrdí, že běhání je lék na blbou náladu, která ruku v ruce s krizí prostupuje společností," doplňuje Štěpán Skripnik, závodní běžec a marketingový specialista PIM.

Základní motivací, která bílé límečky navyklé na brainstormingy a mítinky přitahuje na možnosti odrovnat se při celodenním pobíhání v horách, je hledání limitů a posouvání hranic. Pokud člověk běhá "pouze" 20 kilometrů, vnímá maraton jako velkou výzvu. "Znám lidi, kteří si takto čistí hlavu. V lese běhají celí od bláta, dostanou ze sebe negativní energii, aby pak mohli usměvaví usednout ve vyžehlené košili za pracovní stůl. V tom je přece krásná rovnováha," myslí si závodník Tomáš Petreček. Nabyté zkušenosti z horských stezek a lesních cest lze pak využít i v kancelářském open-space. "Stejně jako u dálkového běhu nelze výkon řízené společnosti maximalizovat krátkodobě a nemyslet na to, co bude poté," hledá paralelu Petr Neškrábal, vedoucí pražské pobočky poradenské společnosti Accace. Luděk Pfeifer z agentury M.C.Triton upozorňuje ještě na další možnou motivaci. V kruzích top manažerů se podle něho vždy pěstoval prvek exkluzivity, a zdolání například stokilometrové trati takovou prestiž přinese. "Tato skupina lidí hledá neustále něco nového. Může v tom být archetypální motivace dokázat, že jsem pořád silný vůdce," přemítá Pfeifer. Zároveň ale dodává, že extrémní závody, které se kvůli bezpečnosti musejí často absolvovat minimálně ve dvojicích, mohou zpětně vést ke stmelování kolektivu. V M.C.Tritonu takto vznikly již tři týmy na dálkové běhy a šestičlenná skupina zaměstnanců se letos vypravila společně na Balkán zlézt tamní nejvyšší horu.

U nejtěžších outdoorových závodů pro čtyřčlenná družstva je pak podmínkou, aby minimálně jedním ze závodníků byla žena. Ta je sice obecně považována za nejslabší článek skupiny, ale může pro ni mít i pozitivní přínos. "Čistě mužské týmy mají tendenci ďŤâpřepálit start'. Častěji se pak stane, že si všimnou krize v týmu pozdě a musejí řešit zdravotní komplikace, kterým by šlo předejít," popisuje jedna z nejlepších českých extrémních běžkyň Dana Odvodyová, která přes týden pracuje v komunikačním oddělení společnosti ČEPS.

Pro většinu účastníků jsou závody podobné Beskydské sedmičce především formou relaxace. "Pro některé povahy platí, že pokud někdo pracuje extrémně, musí i extrémně odpočívat," doplňuje psycholog a kouč David Heider ze společnosti SOFA consulting. Elitní manažeři proto o dovolených vyhledávají takové intenzivní aktivity, při kterých prostě na práci myslet nedokážou."Extrémní závody vás vyřídí fyzicky, ale odpočinete si psychicky, u práce je to naopak. Po víkendu, kdy jste v dešti plaval s batohem přehradou, slaňoval z mostu, tlačil kolo bahnitou strání a uběhl třicet kilometrů, se nakonec do práce těšíte," potvrzuje Dana Odvodyová. Paradoxně David Heider se vytrvalostnímu běhu ale osobně věnuje částečně i z profesních důvodů. Za zajímavou zkušenost totiž označuje stav mírně změněného vědomí, do kterého se každý závodník dostane přibližně po 45 minutách intenzivního běhu. Ještě silnější prožitek pak má z extrémních běhů hasič Tomáš Petreček, letošní vítěz Beskydské sedmičky: "V závodech trvajících více dnů, kdy se projevuje nedostatek spánku, přijdou někdy okamžiky totální dezorientace. Nevíte, kdo jste, ani kde se nacházíte."

VIDEO: Promo video k závodu Beskydská sedmička


Typy extrémních závodů

(Ultra)maraton
- maraton je běžecký závod na 42,195 km
- světový rekord drží Keňan Patrick Makau: 2:03:38 hod.
- ultramaraton je obecné označení pro závody delší než maraton, běhají se buď na vzdálenost (například 100 km), nebo na časový limit (třeba 12 hodin)

Ironman
- nejpopulárnější a nejtěžší triatlonový závod
- kombinace plavání (3,8 km), jízdy na kole (180 km) a běhu (42,195 km)

Rogaining
- běžecký závod, který vychází z orientačního běhu, ale vícečlenné týmy si sami volí trasu, v jakém pořadí proběhnou kontrolními stanovišti
- závod trvá nejčastěji 24 hodin

Adventure Race
- závod obsahuje kombinaci různých disciplín: orientační běh, treking, horská kola, jízda na kánoi nebo kajaku, skalní lezení, slaňování, in-line brusle nebo plavání
- trvá obvykle několik dní
- absolvují ho vícečlenné týmy (minimálně jedním z členů musí být žena)

Extrémní sport pomáhá naučit se procházet krizemi.

Závody na dlouhé tratě se těší stále větší popularitě. Například maraton v ulicích hlavního města Prahy si letos v květnu zaběhlo bezmála deset tisíc lidí. Přitom každý desátý z nich byl manažerem.

Železní muži z celého světa se sešli na Havaji, kde v říjnu probíhalo mistrovství světa. Počtrnácté tam startoval i český závodník Petr Vabroušek.

Lukáš Rozmajzl
Foto: René Volfík, Isifa