Veřejné zakázka na dostavbu dalších bloků jaderné elektrárny Temelín dospěla ke svému prvnímu vrcholu. Energetická společnost ČEZ posoudila všechny nabídky z hlediska splnění zadávacích podmínek a vylučovacích kritérií. Francouzská Areva tímto "sítem" neprošla.

Ve hře zůstali jen rivalové z Ameriky a Ruska. Proč by právě oni měli zakázku za stamiliardy korun získat?

Týdeník Ekonom vyzpovídal viceprezidenty Rosatomu a Westinghouse a v novém vydání přináší kromě dvou rozhovorů i ucelený pohled na aktuální dění v tendru.

EKONOM: Co považujete za svou hlavní konkurenční výhodu?

Mike Kirst, viceprezident společnosti Westinghouse pro komunikaci a strategii pro Evropu, Blízký východ a Afriku.Mike Kirst, viceprezident společnosti Westinghouse pro komunikaci a strategii pro Evropu, Blízký východ a Afriku: "To je těžká otázka, protože si myslím, že jich máme hodně. Ale řekl bych, že tou hlavní výhodou je záruka, že náš projekt bude dokončen včas a za vysoutěženou sumu. Nabízíme plně licencované reaktory, které vylučují rizika zdražení z administrativních důvodů, nabízíme moderní zařízení, které obsahuje mnohem méně komponentů než konkurence a proto se mnohem jednodušeji staví i provozuje."

EKONOM: Považujete za svou konkurenční výhodu to, že Temelín má původně ruské technologie?

Viceprezident ruského státního energetického gigantu Rosatom Kirill Borisovič KomarovKirill Borisovič Komarov, viceprezident ruského státního energetického gigantu Rosatom: "Nebral bych to jako konkurenční výhodu, ale jako fakt, z něhož je racionální vycházet. Máte stále velké množství kvalifikovaných profesionálů, kteří na ruských technologiích vyrostli, znají je, umějí s nimi pracovat. A věřte mi, že přeučit je na úplně jiný typ reaktorů by nebylo nic snadného. To vyžaduje hodně času i peněz. Proto jsem přesvědčen, že volba ruského dodavatele by byla velmi racionálním rozhodnutím jak pro českou jadernou energetiku, tak pro české subdodavatele. Naše spolupráce se ostatně úspěšně rozvíjí už nyní. Jen mezi lety 2009 až 2011 činila výše uzavřených kontraktů mezi námi a českými dodavateli 110 milionů eur. A jen za první půlrok letošního roku jsme tuto sumu téměř překonali. Počítáme s aktiv-ní účastí českého průmyslu na stavbě Temelína. A nejen tam. Nyní stavíme devět reaktorů v Rusku a dvacet jedna mimo Rusko. A k pokrytí poptávky potřebujeme i české dodavatele."


 

USA, nebo Rusko? Tendr na dostavbu Temelína se dostal do další fáze.Jaké jsou trumfy světových velmocí v zakázce století? Jak vypadá politický lobbing, když jsou ve hře stamiliardy?

ANALÝZU AKTUÁLNÍHO DĚNÍ KOLEM TENDRU NA DOSTAVBU TEMELÍNA NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 4. ŘÍJNA.

EKONOM VYZPOVÍDAL EXKLUZIVNĚ TAKÉ VICEPREZIDENTY RUSKÉHO STÁTNÍHO ENERGETICKÉHO GIGANTU ROSATOM I AMERICKÉ SPOLEČNOSTI WESTINGHOUSE.

Související