Když ho v červnu 2010 prezident Václav Klaus jmenoval na šest let do čela České národní banky, zlé jazyky tvrdily, že si prezident vybral Miroslava Singera jako svého "oblíbence" kvůli podobným euroskeptickým názorům. Čas skutečně potvrdil, že Miroslav Singer nehoří láskou ke všemu evropskému. V době, kdy je osud společné evropské měny víc než nejistý, by ale snaha guvernéra ČNB o přechod od koruny k euru či bezmyšlenkovité přejímání všemožných evropských regulací a nápadů vyzněly jako čiré šílenství.

Ostatně fakt, že je Singer v čele hlavní finanční instituce v zemi mužem na svém místě, potvrdil dvakrát po sobě i žebříček nejlepších šéfů centrálních bank světa, který sestavuje americký časopis Global Finance. Guvernér ČNB v něm loni i letos dostal dvojku, a zařadil se po bok guvernérů prestižních centrálních bank Švédska, Norska nebo Nového Zélandu. Lepší hodnocení dostali už jen například guvernéři Austrálie, Kanady nebo Tchaj-wanu. Ocenění se odvíjelo od schopnosti centrální banky kontrolovat inflaci či úrokové sazby, což ČNB pod Singerovým vedením zvládala bez problémů. Například hlavní úrokovou sazbu snížila během Singerova mandátu jednou, a to letos v létě na 0,5 procenta. Je to jedna z nejnižších sazeb v Evropě. Šlo o reakci na skomírající česká makroekonomická data - sazba má zlevnit peníze i úvěry pro firmy, a oživit ekonomickou aktivitu.

Do čela cedulové banky Singer nastoupil v nelehké době, kdy Evropa stále není schopna vyřešit problémy svého bankovního sektoru i zadlužení veřejných rozpočtů. Vzhledem k tomu, že český bankovní sektor je i díky dohledu ČNB ve vynikající kondici a hravě splňuje (i převyšuje) požadavky na kapitál nebo likviditu, zněl hlavní úkol jasně: nedovolit zahraničním matkám, aby odčerpávaly z českých finančních ústavů kapitál. ČNB pod Singerovým vedením proto zavedla přísnější opatření a začala kontrolovat toky mezi matkami a dcerami. "Začali jsme s tím, že banky musely pravidelně a často poskytovat údaje o svých obchodech. Pak jsme se s nimi dohodli, že budou oznamovat jen velké transakce, a ty, které se vymykají z dlouhodobého průměru, budou hlásit dopředu," popisuje Singer v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

K řešení dluhových problémů státu s pomocí centrální banky se Singer staví skepticky. Tvrdí, že něco podobného banka nemá v popisu práce a ani v případě nutnosti - která vzhledem k relativně stále malému dluhu Česka není aktuální - by na podobné řešení nepřistoupil. "To bychom museli měnit zákon o České národní bance. Nákup státních dluhopisů není obvyklý nástroj, který používají centrální banky," odmítá Singer byť i teoreticky postup nákupu vládních dluhopisů, který provozuje například Evropská centrální banka i Fed.

Svůj euroskepticismus ukázal naplno Miroslav Singer hned několikrát. Odmítl chystanou evropskou daň z finančních transakcí a zdráhal se také z rezerv ČNB přispět Mezinárodnímu měnovému fondu desítkami miliard na řešení krize. Poté se postavil i plánované celoevropské regulaci bankovního systému, která by nepochybně ochudila ČNB o část jejích současných pravomocí. "Bohužel, musím říci, že pro naši zemi a její finanční stabilitu některé věci navrhované v posledních dvou týdnech na úrovni EU znamenají vysoké střednědobé riziko pro finanční stabilitu," varoval Singer letos v červenci před evropskou bankovní unií, kterou prosazují Německo či Francie.


VÍCE SE O ROLI CENTRÁLNÍCH BANKÉŘŮ DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 6. ZÁŘÍ, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

 

banner 2

 

 

 

Jan Němec

 

Svůj euroskepticismus guvernér ukázal, když odmítl přispět MMF z rezerv ČNB desítkami miliard na řešení krize.

Související