Alarmující výsledky přineslo nedávné šetření, které provedla společnost LMC mezi více než 1300 návštěvníky svého portálu Jobs.cz. Vyplynulo z něj totiž, že plných 66 procent českých profesionálů zůstává ve spojení s prací i v průběhu své dovolené. Na e-mailovou schránku a služební telefon o dovolené zapomíná jen zhruba každý třetí z nich.

Stejný výsledek přinesla i anketa, kterou uspořádal poskytovatel flexibilních pracovišť Regus mezi stovkou českých manažerů a podnikatelů - 66 procent z nich bude na dovolené pracovat, a 15 procent dokonce déle než tři hodiny denně.

Průzkum LMC přinesl ještě další smutné číslo - v případě 11 procent Čechů nemůže být o nějaké dovolené vlastně vůbec řeč. Tato skupina profesionálů si totiž vybírá maximálně pár dní volna v kuse. O alespoň týdenní dovolené si nechávají leda zdát. Jejich pracovní povinnosti jim totiž takový luxus neumožňují. Zákoník práce přitom zaměstnavatelům přikazuje umožnit zaměstnancům vybrat si minimálně dva týdny dovolené v kuse. V případě zájmu ze strany zaměstnance však zákon umožňuje dohodnout se i na jiném řešení, a tak si dvoutýdenní dovolenou zdaleka nevybírá každý. Kratší doba stačí podle průzkumu LMC celkem 27 procentům Čechů.

Proč zanedbávají své právo na odpočinek? "Lidé se někdy bojí, že jejich zaměstnavatel zjistí, že se bez nich může obejít. Tyto obavy ale často nebývají reálné, může jít jen o subjektivní pocit nedostatečného výkonu či nízké sebehodnocení," nabízí vysvětlení klinická psycholožka Tereza Sýkorová.

Podle psychologa a partnera poradenské společnosti Sofa Consulting Davida Heidera bývá důvodem odmítání dovolené i "neexistující" soukromý život. "Někteří jedinci tráví v práci tolik času, že své mimopracovní aktivity zcela minimalizovali. V důsledku toho si pak s volným časem nevědí rady - a delší dovolená by tak pro ně mohla být zdrojem úzkosti," vysvětluje Heider.

Pracovní psycholožka Zdeňka Židková pak upozorňuje na třetí častý důvod odmítání dovolené, kterým jsou problémy ve vztazích. "Lidé se tváří, že jsou nepostradatelní v práci, přitom ale mají doma manželskou krizi a jednoduše společnou dovolenou nechtějí riskovat," uvádí příklad ze života. Jedinci, kteří se bez dovolené opravdu obejdou, jsou ovšem bílé vrány. "Jsou to lidé, které jejich práce zcela baví, nacházejí tam své nejdůležitější sociální vazby a zároveň v ní cítí hluboký smysl. Ti mohou dovolenou vnímat jako nežádoucí vyrušení," soudí David Heider.

Zdeňka Židková pak doplňuje, že pokud takoví lidé pracují v nekonkurenční atmosféře, která jim dává pocit volnosti a rovnosti, jednoduše nechápou, z čeho by se na dovolené měli zotavovat. Ti ostatní však odmítáním dovolené riskují nejen poškození vlastního pracovního výkonu, ale i svého zdraví. Dovolená znamená odpočinek - a kdo neodpočívá, tomu dříve či později dojdou síly. Začíná to nepozorností, neschopností se soustředit a nižší výkonností. A může to skončit vyhořením. "Vyčerpání a nechuť mu zabrání v práci pokračovat," varuje Tereza Sýkorová.


VÍCE SE O TÉMATU DOČTETE V POSLEDNÍM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 12. ČERVENCE, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

 

banner 2

Související