Minulý týden se začala vysílat druhá série nejoblíbenějšího právnického seriálu The Suits. Krásná auta, drahé obleky, ohromující mrakodrapy, nádherné ženy. Vše, po čem většina budoucích advokátů touží a proč vůbec studují právo. Do hlavy je jim vtloukáno, že život ve službách justice je vzrušující a hlavně perspektivní. Kdo by nechtěl být Perrym Masonem obhajujícím nevinného nebo právě dokonalým a ironickým Harveym Spectorem?

Nikdo ale už mladé lidí neupozorní na skutečnou realitu, a ti se tak zcela nechávají obalamutit laciným pozlátkem. I v Česku spousta lidí sní o renomované škole ve Spojených státech a také o tom, že vydělávat miliony budou právě tam. Pomineme-li, že za své vzdělání právě miliony zaplatí, tak je tu ještě větší strašák. Nedávno došlo poprvé ke zveřejnění statistik, kolik amerických studentů práv skutečně dělá po škole v právním oboru. Je to pouhých 55 procent. Všichni bez výjimky ale obětovali na oltář svého snu roky života a zadluženou domácnost.

V Česku je situace přece jen trochu odlišná. Za studium se neplatí a poptávka po právnících stále ještě existuje, ovšem klesá. Člověk musí právo milovat, protože jinak učiní největší chybu života. Stačí jen logická úvaha - Česko má 10 milionů obyvatel a každý rok přibude přibližně 1500 absolventů právnických fakult. A to nepočítám bakaláře. Jak dlouho zůstane nádoba nenaplněna? Každodenní realitou absolventů je sezení za stolem deset hodin denně a příprava dokumentů. Největším vzrušením často potom pokažený kávovar nebo příchod nového klienta. A co když ten nepřijde?

Když se dnes hovoří o právnících, tak si podnikatelé stěžují na vyhozené peníze. Jak jsou zbyteční, jak vše komplikují, ale je to zlo, které se musí podstoupit a stojí spoustu krve. Po mnoha obětovaných letech se tak člověk stane ďáblem, kterému se každý upisuje krví. Je právě tohle naplněním snů?

Tomáš Hülle
redaktor týdeníku Ekonom, právník

"Po mnoha letech tvrdé práce se z právníka stává ďábel, kterému se klienti upisují krví."

Související