Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Vedení Komunistické strany Číny zvažuje přesunutí termínu svého letošního sjezdu na pozdější dobu. Důvodem jsou podle expertů rozpory ve vedení o novém rozdělení mocenských pozic. Konflikt uvnitř vedení strany navíc vyostřilo vyřazení ze hry jednoho ze žhavých adeptů na kádrový vzestup, člena politbyra Po Si-laje.

Po Si-lajova kauza odstartovala letos v únoru, týden před oficiální návštěvou vlivného čínského viceprezidenta Si Ťian-pchinga ve Spojených státech. V té době totiž policejní šéf šestimilionového města Čchung-čching přišel na konzulát USA v Číně a požádal tam o politický azyl. Americká diplomacie jistě uvažovala, zda kvůli provinciálnímu policistovi narušit vztahy s Čínskou lidovou republikou. Za 30 hodin, které Wang strávil na konzulátu, však stačil tamním pracovníkům sdělit řadu užitečných zákulisních tajných informací. Ze šlamastyky vytáhl Američany Chuang Čchi-fan, starosta města Čchung-čchingu. Dostavil se na konzulát se žádostí, aby si s policejním šéfem mohl promluvit mezi čtyřma očima. Neví se, co mu slíbil, ale Wang opustil exteritoriální území USA a byl vzat do vazby.

Policejní šéf Wang patřil k nejbližším spolupracovníkům Po Si-laje, šéfa stranické organizace v Čchung-čchingu a nejvlivnějšího místního politika. Společně vedli ostrou kampaň proti organizovanému zločinu. Jeden z podnikatelů ho ale podle týdeníku The Economist viní, že tažení proti mafii bylo jen taktikou "rudého teroru" s cílem, aby soukromí podnikatelé předali své firmy státu.

V řadách Revolučních gard

Dvaašedesátiletý Po Si-laj byl oblíben veřejností i jako výrazný představitel "nové levice" v komunistické straně. Budoval například sociální byty a podporoval státní firmy na úkor soukromých. Zahájil také kampaň, aby se všude zpívaly "rudé písně" a často citoval z myšlenek "nesmrtelného vůdce" Mao Ce-tunga.

Po Si-laj byl během takzvané kulturní revoluce v letech 1966-1978 jako mladík členem Revolučních gard, které bezohledně pronásledovaly "reakcionáře" a "kontrarevolucionáře". Jednou z obětí těchto čistek byl i Poův otec Po I-po, který strávil ve vězení 12 let. A Poova matka byla vláčena po ulicích a zemřela. Neví se, zda byla ubita k smrti, anebo spáchala sebevraždu. Po změně režimu v roce 1978 byl Po I-po politicky rehabilitován a stal se vicepremiérem čínské vlády. Svého syna Po Si-laje pak až do své smrti v roce 2007 podporoval ve stranické i vládní kariéře.

Analytici se shodují, že Po Si-laj volil "levicovou" taktiku proto, aby získal mezi určitou částí členstva strany i ozbrojených složek náležitý vliv a byl zvolen do nejmocnějšího devítičlenného stálého výboru politbyra Komunistické strany Číny. Nyní tam má být dosazeno sedm nových činitelů.

Na letošním 18. sjezdu Komunistické strany Číny by měli být do čela vybráni mladší funkcionáři již páté porevoluční generace. Pokud možno, nemají být nijak kontroverzní. Ovšem Po Si-laj svou populistickou a levicovou rétorikou podle názoru některých čelných aparátníků ohrožoval čínský mocenský establishment, napsal The Economist. Proto se některým velmi hodilo, že jeho nejbližší spolupracovník Wang požádal USA o politický azyl. "Soudruh Po Si-laj je podezřelý z vážného porušení disciplíny, a proto ústřední výbor Komunistické strany Číny rozhodl přerušit jeho členství v politbyru a ústředním výboru," uvádí se v oficiální zprávě.

Z advokátky kriminálnicí?

Nezůstalo však jen u "porušení disciplíny". V dubnu se objevily zprávy, že Poova druhá manželka Ku Kaj-laj je podezřelá, že se podílela na vraždě britského obchodníka Neila Heywooda. Jistě není náhodou, že jako první tuto zprávu přinesla v tajnůstkářské Číně oficiální státní agentura Sin chua.

Neil Heywood patřil v čínském podnikovém a politickém světě k velmi žádaným prostředníkům při různých transakcích. Mimo jiné zajistil pro nejmladšího syna Ku Kaj-lajové a Po Si-laje stipendium ke studiu na proslulé britské střední škole Harrow a později i na prestižní Oxfordské univerzitě. Proč by se manželka nadějného politika, renomovaná právnička, chtěla zbavit britského podnikatele? Prý se nedohodli na nelegálním převodu peněz z Číny do zahraničí, který paní Ku požadovala.

Neil Heywood, který měl v Pekingu poradenskou firmu, se podle listu Wall Street Journal svěřil svému známému, že se bojí o život. Zemřel loni v listopadu v hotelovém pokoji města Čchung-čching, údajně na otravu z přemíry alkoholu. Policie jeho smrt jako cizí zavinění zprvu nevyšetřovala, a tak byl tento obchodník bez pitvy zpopelněn.

Podezření z vraždy se zřejmě nepřátelům stoupající hvězdy Po Si-laje náramně hodilo. Zjevně zkratkovité jednání policejního šéfa, který se uchýlil na americký konzulát, by se ještě dalo omluvit. Ale podezření, že se manželka podílela na vraždě britského obchodníka, definitivně vyřazuje Po Si-laje z politické bitvy o obsazení nejvlivnějších pozic ve vládnoucí komunistické straně.

Zaplatí celá rodina

Po Si-laj si svoji druhou ženou Ku Kaj-laj vzal v roce 1986. Byla v té době prominentní a bohatou právničkou, založila si vlastní advokátní kancelář v Pekingu. "Kádrově" na tom byla dobře - její otec byl komunistický revolucionář. V čem by jí mohl zesnulý britský podnikatel Heywood ohrozit natolik, že by usilovala o jeho smrt? A proč se zpráva o podezření objevila krátce nato, kdy byl její manžel obviněn ze "stranické nekázně"?

Smetení Po Si-laje z významných stranických postů se negativně odráží i na jeho rodině - starším bratrovi i obou synech. Zároveň celá kauza ukazuje, že stranický funkcionář a zejména jeho příbuzní nikterak netrpí chudobou.

O dva roky starší bratr Po Si-laje byl po skandálu nucen vzdát se lukrativního místa ve vedení státní firmy China Everbright International, která se zabývá čištěním vody a alternativními zdroji energie. Jak zjistila agentura Reuters, nyní čtyřiašedesátiletý Po Si-jung prodal v letech 2010 a 2011 na hongkongské burze akcie firmy Everbright a získal za to v přepočtu 5,6 milionu amerických dolarů. Po aféře svého bratra se sám nabídl, že se svých pozic ve vedení firmy vzdává, aby "minimalizoval pro podnik možné důsledky vzhledem k jistým zprávám o rodinném pozadí". Po Si-jung je výnosem z prodeje akcií dobře zajištěn a může se uchýlit na odpočinek.

Starší Poův syn z prvního manželství, třiačtyřicetiletý Li Wang-č', prý nepříliš úspěšný investiční bankéř, tvrdí, že svého otce neviděl už pět let. A že mu ničí život. Někdo však musel staršímu synovi zaplatit vzdělání v USA. Vystudoval Columbia University a po odchodu z čínské pobočky Citigroup si založil vlastní investiční firmu, a to v městě Ta-lien, kde byl tehdy jeho otec starostou.

Ne ferrari, ale porsche

Největší publicitu však otcův pád přinesl mladšímu čtyřiadvacetiletému synovi Po Kua-kuovi, který studuje na Harvardově univerzitě - žije si prý nad poměry, řídí prý rudé ferrari. Kde na to rodina bere, když měsíční plat jeho otce, stranického politika, činí v přepočtu 1586 dolarů, táží se novináři.

Jak Po Kua-kua napsal v univerzitním časopise Harvard Crimson, náklady na jeho studium pocházejí ze dvou zdrojů. Ze stipendií a "díky štědrosti matky z jejích úspor z dob, kdy byla úspěšnou advokátkou a spisovatelkou". Zároveň prohlásil, že není žádný rozmazlený potomek komunistické elity. A tvrdí: "Nikdy jsem neřídil ferrari." V tom měl pravdu. Ale policie ho zadržela za dopravní přestupky, když řídil vůz Porsche Panamera. Ať už to s jeho otcem a matkou dopadne jakkoli, jako absolvent Oxfordu a Harvardu se jistě uživí mimo Čínu, kam se zřejmě nikterak nehrne.

I když prý na vyloučení Po Si-laje byly ve vedení strany dva odlišné názory, jedno je jisté, těžko bude na podzimním sjezdu strany kandidovat na nejprestižnější místo ve stálém výboru politbyra. Nakonec bude rád, pokud jeho žena, případně i on, neskončí ve vězení.

Miroslav Prchal
spolupracovník redakce


Poova druhá manželka Ku Kaj-laj je podezřelá, že se podílela na vraždě britského obchodníka Neila Heywooda.

 

Vyřazený funkcionář. Snímek Po Si-laje po první aféře. Tehdy ještě byla šance, že se dočká kádrového vzestupu. Dnes už je ovšem jisté, že bude rád, pokud jeho žena nepůjde za mříže. Foto: Bloomberg.

Související