Bývalý předseda vlády v rozhovoru pro týdeník Ekonom současné Nečasově administrativě doporučuje, aby se zásahem vůči Tykačovi s Dienstlem neotálela.

Měl by se stát vkládat do sporů s firmou Czech Coal, nebo má vše ponechat na dohodě soukromých firem?

Vycházím z toho, že nevytěžené uhlí je majetkem státu, a určitě by mu nemělo být lhostejné, co se bude s jeho majetkem dít. Kromě toho, pokud má stát nějaké představy v surovinové a energetické politice a nechce, aby zůstaly jen na papíře, tak se musí do věci využití uhlí vložit.

Už jen proto, že pokud by skutečně nakonec došlo k narušení zásobování tepláren uhlím, bude stát stejně do problému vtažen, ale množina řešení už bude pod časovým tlakem podstatně menší.

Má vůbec stát nějaké páky, jak Czech Coal přimět těžit uhlí, když se firma rozhodne velkorypadla zastavit?

Stát by určitě měl mít možnost zabránit stavu, kdy těžební společnost účelově omezí těžbu, aby vyvolala nedostatek uhlí na trhu a zvedla cenu. V tomto smyslu by byla vhodná úprava horního zákona a zavedení sankcí za podobné chování.

Představy o férové ceně uhlí jsou velmi odlišné. Kdo by v této debatě měl být konečným arbitrem?

V této otázce by měl dle mého názoru konat v první řadě Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který již loni zahájil sektorové šetření trhu s hnědým uhlím. Uvidíme, k jakým závěrům dospěje.


Více se o "uhelné válce" Tykače & Dienstla proti všem dočtete v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 22. března, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související