Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Jak známo, premiér Petr Nečas (s posvěcením vlády, ale k rozhořčení vládní TOP 09) se rozhodl nepodepsat dohodu o fiskální unii.

Od té chvíle se v domácí politice vede debata o tom, zda děláme Britům užitečné idioty (jak praví sociální demokraté), zda se zbytečně vyčleňujeme z hlavního proudu Evropské unie (jak varuje TOP 09), nebo jestli jsme Evropě předvedli sebevědomou politiku ve stylu "když řeknete skočte z mostu, neskočíme!" (jak vyhlašuje ODS).

Bitánie sama tápe

Není od věci podívat se na problém cizíma očima, a nejlépe zkusit si půjčit rovnou ty britské.

Stojí za pozornost, že sama Británie (jak plyne ze zprávy, kterou před pár dny sepsali poslanci britského parlamentu z komise pro národní bezpečnostní strategii) příliš netuší, kde je v Evropě a ve světě její místo. Vláda prý adekvátně nereaguje na "růst nových mocností, proměnu center ekonomické aktivity a nevšímá si ani problémů, které by mohl přinést pád eurozóny, ani měnícího se přístupu Spojených států k Evropě".

Není tedy nic zvláštního na tom, že ani Česká republika, země s mnohem kratší demokratickou a politickou tradicí, neví přesně, kde je a kde má být její místo ve světě a v Evropě...

Je však nutné připomenout opomíjený fakt: i když jsme s Británií jediní, kteří pakt nepodepsali, tak jednoduché to není. Kupříkladu španělský premiér Marian Rajoy oznámil, že jeho země schválený deficitní cíl nedodrží, protože by ji to vrhlo do ještě hlubších problémů. O přijetí smlouvy budou v referendu hlasovat nevypočitatelní irští voliči a francouzský prezidentský kandidát François Hollande říká, že smlouvu bude nutné, v případě jeho zvolení, znovu projednat a doplnit.

Takže situace na bojišti není tak černobílá, jak se zdá. Což je ale nakonec spíše další argument pro to, že fiskální dohodu Nečas mohl a měl za Česko podepsat.

Robert Břešťan
šéfkomentátor týdeníku Ekonom

Související