Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek za loňský rok zná svého vítěze - je jím poplatek za předčasné splacení úvěru. V Česku se nyní jako každoročně po zveřejnění výsledků opět rozhořela debata, že Češi v bankách platí více než lidé v jiných evropských zemích.

Je Česko opravdu místem, kde banky místo na úrocích vydělávají na vysokých cenách za své služby, a to více než jinde v Evropě?

Bankovní desátky

Srovnávání poplatků z mezinárodního hlediska je velmi komplikované. Ceníky a sazby bank za služby se v jednotlivých zemích zásadně liší. Poplatky mají jiné názvy, jsou různé pro jednotlivé skupiny klientů, někde se navíc místo samotných transakcí zpoplatňuje užívání služeb banky paušálně.

Týdeník Ekonom proto pro porovnání využil jiný ukazatel. Z finančních výkazů bank a vlastních výpočtů srovnal podíl příjmů z poplatků na celkových výnosech u bank působících v Česku i jejich mateřských nadnárodních skupin. Ten umožňuje posoudit, jak velkou roli hrají nepopulární bankovní "desátky" ve výdělku banky. Nicméně nevypovídají o absolutní výši poplatků.

Ze srovnání vyplynulo několik zajímavých výsledků. U většiny bank se potvrdilo, že poplatky u tuzemského finančního ústavu se na tvorbě zisku podílejí o několik procentních bodů více než u zahraniční skupiny. Zároveň jsou ale mezi bankami i celými nadnárodními skupinami výrazné rozdíly v tom, do jaké míry spoléhají při tvorbě zisku právě na poplatky.

Například u skupiny UniCredit tvoří poplatky zhruba třetinu výnosů, zatímco třeba u ČSOB, respektive její mateřské skupiny KBC, se podíl poplatků pohybuje pouze na úrovni zhruba 15 procent. Ze zkoumaných bank nicméně nižší roli poplatků v Česku než u "matky" vykázala pouze česká Raiffeisenbank.

Ani tento fakt však neznamená, že by Česko bylo evropským rájem, kde si banky na klienty "troufnou" více než jinde. I z jiných výzkumů vyplývá, že existují země, kde jsou bankovní poplatky ještě vyšší. Například podle průzkumu Evropské komise si banky účtují více v Itálii, Španělsku nebo Rakousku, ale také v ekonomicky slabším Lotyšsku. Podle výpočtů komise klienta v Česku vedení účtu včetně dalších služeb vyjde v průměru na 95 eur ročně. Naproti tomu v Itálii tato suma přesahuje 250 eur.

INFOGRAFIKA: Podíl poplatků na výnosech bank, porovnání s mateřskou skupinou

Podíl poplatků na výnosech, porovnání s mateřskou skupinou

Pokračování článku si můžete přečíst v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 8. března, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související