Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Docent Jan Měšťák patří ke klasikům české plastické chirurgie. Působí jako přednosta kliniky v pražské nemocnici Na Bulovce a zároveň je vedoucím lékařem soukromé kliniky Esthé. Ročně provede více než 800 plastických operací včetně úprav prsů.

Zaregistroval jste už na některém z vašich pracovišť nějaký následek skandálu s nekvalitními prsními implantáty francouzské firmy PIP?

Jistě. Ženy telefonují a dotazují se. Implantáty PIP se používaly hlavně Na Bulovce pro rekonstrukci prsu po rakovině. Byly levné a hrazené pojišťovnou, čekací doby na operaci byly až dva a půl roku. Na klinice Esthé se však implantáty PIP pro estetické zákroky nepoužívaly, dávali jsme přednost absolutně čistým americkým implantátům Natrelle či Mentor. Výrobky firmy PIP nabízela pracoviště, která chtěla mít nižší ceny, cena operace se tím totiž snížila asi o osm tisíc korun.

Opadá teď zájem klientek o operaci prsů?

Možná nyní vznikne mezi klientkami určitý neklid. Ale za prvé se to bude týkat pouze pacientek s implantáty PIP. A za druhé se na problém brzy zapomene - podobně jako v letech 1994 a 1995, kdy platilo moratorium na zavádění prsních implantátů kvůli pochybnostem, zda nevyvolávají rakovinu prsu. Jen tři velké instituce v USA je tehdy mohly používat a sledovat výsledky. A protože se zjistilo, že ty nejkvalitnější implantáty nic nevyvolávají, rozjely se v Evropě prsní operace opět normálně. Stejně to bude i teď.

Vědí vaše pacientky, jakou značku implantátu nosí v těle?

Podepisují souhlas s operací a dostávají kartičky se značkou. Doporučuji vždy ženám, aby kartičky nosily v peněžence podobně jako diabetici, aby se o jejich stavu vědělo pro případ jakéhokoli problému. Pokud dnes telefonují s dotazy, možná si informaci nepamatují, ale rozhodně ji ve formě kartičky dostaly.

Mají lékaři šanci poznat, který implantát je kvalitní a který méně? A jaká se dává garance na výrobek?

Lékaři sami nepoznají dobré a špatné implantáty. Ale musejí vědět, které firmy zaručují kvalitu. Mně vždy vadilo, že plastičtí chirurgové vydělávají na prsních implantacích peníze, a pak už se o ženy dál nestarají. Zavedli jsme proto mamologickou poradnu, kde ženám každoročně kontrolujeme jak stav implantátu, zda se třeba "nepotí", tak i prsní žlázu.

V garancích na výrobky se firmy předhánějí, prakticky jde o záruku do konce života. Pokud nastane problém, dotyčná žena sice výměnu zaplatí ze svého, ale investice se jí vrátí, protože nový implantát nakonec uhradí výrobce toho původního. Běžná statistika závad u Natrelle či Mentoru je jedno procento, avšak u PIP byla celosvětově až 10 procent.

Jan Štětka, s přispěním Petry Sýkorové


Na problém s vadnými implantáty se brzy zapomene, odhaduje docent Jan Měšťák. Foto: Michaela Hasíková

Související