Co najdete v ročence?

Výňatek z obsahu publikace Svět 2012:

Rok odvážných rozhodnutí
Český premiér Petr Nečas nastiňuje,
co jeho vládu čeká v příštím roce

Rok samozaviněné stagnace
Politici ohrožují světovou ekonomiku

Přehled ne-událostí
Důležité věci, které se v roce 2012 určitě nestanou

Rozmach sdílení v roce 2012
Sheryl Sandberg, provozní ředitelka Facebooku, o sociálních médiích

Všechno nejlepší
k mým narozeninám
Kim Ir-sen přehlíží své první století

Beznadějní a změnění
Co vše se v USA může změnit za čtyři roky

Navzdory přesvědčení, které vyrostlo okolo hojně propíraného mayského proroctví, konec světa v roce 2012 nenastane. Ale občas se bude zdát, jako by se blížil. Západní ekonomika bude koketovat s katastrofou, a to kvůli nerozhodnosti politiků na obou stranách Atlantiku. Eurozóna míří zpět k recesi kvůli neschopnosti vyřešit dluhovou krizi na periferii jednotné měny. USA se svou politikou uvízlou v mrtvém bodě, budou zatím trpět stagnací vyvolanou vlastním přičiněním a shledají, že je přerostlo Japonsko, o Číně nemluvě.

To, jak špatně se povede ekonomice, může rozhodnout, zda Barack Obama podruhé získá prezidentství. Nejvyšší důležitost (a náklady) z volebních klání roku 2012 patří boji o Bílý dům, USA ale nebudou jedinou velkou zemí, která může zaznamenat změnu ve svém vrcholovém vedení: své prezidenty zvolí čtyři z pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Nicolas Sarkozy, který v době svého nástupu k moci v roce 2007 sliboval změnu, se pokusí přesvědčit Francouze, že právě on jim zajistí stabilitu lépe než socialista FranÇois Hollande. Přesuny moci v Rusku a Číně jsou lépe odhadnutelné, ale i přesto vyvolají v Moskvě a Pekingu nervozitu.

Takže světoví lídři budou mít dost starostí doma. Proto neočekávejte příliš mnoho takových globálních schůzek, jakou bude např. konference o udržitelném rozvoji „Rio+20“. Místa, která bude dobré sledovat, budou ty části světa, v nichž by mohlo dojít k dramatickým změnám: například Venezuela, kde Hugo Chávez bude bojovat jak o své politické přežití, tak o své zdraví, a subsaharská Afrika, kam by se mohlo rozšířit „arabské jaro“.

Olympiáda a digitální trendy

V červenci a srpnu bude svět sledovat Londýn hostící letní olympijské hry. Britská metropole vytěží z této pozornosti maximum i kvůli kulturním slavnostem zahrnujícím představení všech 37 Shakespearových her v různých jazycích, od litevštiny po korejštinu. Ale za vší zábavou – i za oslavami „diamantového“ výročí královny Alžběty – budou přetrvávat obavy o budoucnost Londýna, neboť regulační nařízení začnou tlačit na jeho finanční průmysl.

V podnikání zaútočí na rekordy Facebook svým vstupem na burzu, čímž povzbudí nadšení pro technologická odvětví obecně. Některé části nového světa digitálního podnikání jsou již osídleny (vyhledávání obsadil Google, maloobchodní prodej Amazon a sociální sítě Facebook), ale další nepodmaněná území jsou stále na dosah: budou se svádět boje o oblasti, jakými jsou např. mobilní platby nebo služby založené na určení polohy uživatele (LBS).

Čína, Bond a Higgsův boson

Více než polovina světových dovozů bude v roce 2012 směřovat na rozvíjející se trhy. Čína se přiblíží k předstižení USA coby největšího světového dovozce (jako pravděpodobný rok, kdy k tomu dojde, se rýsuje rok 2014). A čínský jüan dosáhne neočekávaně rychlého pokroku na cestě k dostižení dolaru coby globální měny. Kvůli její rostoucí váze věnujeme Číně samostatnou kapitolu.

Kultura si rovněž zaslouží svou kapitolu, která poskytuje záminku k napsání článku o stárnoucích rockových hvězdách. Další novinky zahrnují vytweetované předpovědi, veršovaný nekrolog a článek
ze záhrobí – jako připomínku stého výročí svého narození zaujal „věčný prezident“ Severní Koreje Kim Ir-sen své nebeské místo mezi našimi přispěvateli.

Co se nezměnilo, je podstata této publikace – prognózy, z nichž některé se dokonce mohou ukázat jako správné. A my očekáváme trendy sahající od nově zrozeného konzervatismu po návrat formálnosti v kanceláři a novou vynalézavost skromné vědy. Velká věda zatím bude doufat, že nalezne tolik očekávanou částici zvanou Higgsův boson. A přestože politika a ekonomika budou lidi držet v napětí (stejně jako nové zpracování Godzilly a nová bondovka), objeví se v roce 2012 pokroky, které si zaslouží oslavu.

A nezapomeňte, nenastane konec světa.

Daniel Franklin
Editor, Svět 2012


Jaké budou hlavní udlásti příštího roku? Kdo jsou hlavní aktéři? Co se určitě nestane? A jak The Economistu vyšla předpověď na letošní rok? Dočtete se ve speciální příloze týdeníku Ekonom - Svět 2012. Od čtvrtka 8. prosince v prodeji, 116 stran za 129 korun.

Související