Zhruba půl roku držel režisér Jan Svěrák kontrolu nad svým posledním snímkem Kuky se vrací. Tedy kontrolu nad tím, kde všude se promítá a kdo všechno na něm vydělává. Když se ale v listopadu loňského roku chystalo uvedení filmu na DVD, situace se změnila.

Kuky okamžitě unikl na internet a začal se nekontrolovatelně šířit po desítkách serverů, které vydělávají na tom, že si z nich kdokoli může stahovat filmy nebo hudbu. Podobná věc se v posledních letech přihodila jakémukoli českému nebo zahraničnímu filmaři, který natočil nějaký známější snímek.

Svěrák se však rozhodl zasáhnout. »Najal jsem dva studenty, aby prohledávali internet a zjišťovali, na jakých serverech je Kuky ke stažení. Jejich provozovatele jsme pak upozorňovali, že mají na stránkách ilegální kopii filmu a žádali jsme, ať ho z nabídky odstraní,« říká Svěrák.

První úspěšná žaloba

Většina z nich podle něho zareagovala. Americké servery odstraňovaly film hned, české po několika dnech. Jeho žádost ignoroval pouze český server Share-rapid.cz, odkud si Kukyho podle Svěrákových propočtů stáhlo přes 13 tisíc lidí. Režisér tak na něj podal žalobu, v níž se domáhá odškodnění v řádech statisíců korun.

»Od těch serverů, které film odstranily po našem upozornění, nic nepožadujeme. Lidé ze Share-rapid.cz si ale mysleli, že jim taková sprosťárna projde, proto po nich žádáme finanční kompenzaci,« říká Svěrák. Žaloba je podle něho nutná už jen »z výchovných důvodů«, aby Share-rapid.cz, jehož roční příjmy se počítají v milionech korun, pro příště spolupracoval.

»Film Kuky se vrací stál 40 milionů. Doposud se jich vrátilo třicet. Takže je absurdní, když tvůrci na filmu prodělávají a někdo cizí vydělává. To je krádež,« tvrdí Svěrák.

Svěrákova žaloba už docílila dílčího úspěchu – Městský soud v Praze před několika týdny nařídil, aby Share-rapid.cz do vyřešení sporu znemožnil stahování jeho filmu. »Soud zakazuje žalovanému poskytování služeb, které umožňují ukládání souborů, jejichž obsahem je audiovizuální dílo či část audiovizuálního díla s názvem „Kuky se vrací“,« píše se v předběžném opatření, které má týdeník Ekonom k dispozici.

Podle dostupných informací jde o vůbec první případ, kdy český soud nařídil nějakému serveru odstranit ze své nabídky film na žádost jeho tvůrců. Zástupci Share-rapid.cz se vyjádřit odmítli. »Já vám k tomu nebudu nic říkat, kontaktujte naše vedení,« reagovala na dotaz týdeníku Ekonom pracovnice na informační lince serveru. Od jednatelů firmy však ani přes opakované urgence nepřišla žádná odpověď.


O kolik přicházejí čeští filmaři stahováním načerno? Jak lze z internetu stahovat legálně? Jaký dopad bude mít podle Jana Svěráka internetové pirátství na české filmy? Dočtete se v novém vydání týdeníku Ekonom, který vychází ve čtvrtek 1. září.

Související