Vážená tazatelko,

postup Vašeho zaměstnavatele je zcela v rozporu se zákoníkem práce. Pro zodpovězení Vašeho dotazu bychom museli znát podrobně Vaši pracovní smlouvu. K místu výkonu práce, je rozhodující jak přesně máte místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě.

Jestliže je tam jako místo sjednaná současná adresa zaměstnavatele, nemůže Vás přeřadit na jiné místo bez Vašeho souhlasu. V případě, že tam máte uvedené město, nebo okres, poté Vás může „poslat“ pracovat na místa v tomto rozsahu. Jestliže Vám neumožní vykonávat práci na místě sjednaném v pracovní smlouvě a vy se změnou souhlasit nebudete, bude se jednat o překážku v práci na straně zaměstnavatele a Vám po tuto dobu bude náležet náhrada mzdy.

V případě, že Vám zaměstnavatel nevyplatí mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti, máte právo okamžitě zrušit pracovní poměr (§ 56 zákoníku práce) s tím, že Vám bude náležet odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku (§ 67 zákoníku práce).

Odstupné vyplácí zaměstnavatel po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy nebo platu, pokud se se zaměstnancem nedohodne na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty.

V případě, že Vám toto odstupné a mzdu nevyplatí ani v tomto termínu, je nutné Váš nárok uplatnit u soudu žalobou (s možností využít institut předběžného opatření). Doporučil bych Vám dále ohlásit chování zaměstnavatele inspekci úřadu práce.