reklama
reklama
31. 8. 2011
JOHN MALLIOS

Na Wall Street teď »frčí« marihuana

Marihuana není tak drahá jako kokain, vysvětluje její vzrůstající oblibu v rozhovoru pro týdeník Ekonom John Mallios, ředitel bezpečnosti a ochrany zdraví ve firmě Sterling Infosystems.
Čtěte více o: drogy | marihuana | Wall Street | Mallios John
Investoři z Wall Street si ve středu opět zajezdili na býku.
Investoři z Wall Street si ve středu opět zajezdili na býku.
Shutterstock">autor: Shutterstock

Společnost Sterling Infosystems je jedním ze čtyř největších poskytovatelů testování zaměstnanců na přítomnost drog a jiných návykových látek ve Spojených státech, převážně na Wall Street.

»Někteří lidé berou drogy a dokážou to skvěle skrývat. Nicméně, co se týče základních znaků, člověk na kokainu či amfetaminech je "zrychlený", hodně se potí a velmi často se mu také mění velikost zorniček,« říká v rozhovoru pro Ekonom John Mallios, ředitel bezpečnosti a ochrany zdraví Sterling Infosystems.

Zaměstnavatel by proto podle něho měl být mezi svými lidmi, aby dokázal poznat tyto příznaky.

Stoupla kvůli ekonomické krizi spotřeba drog mezi vrcholovými manažery?

Přesná čísla z poslední doby nemáme, ale je faktem, že finančníci stimulanty - například amfetaminy či kokain - užívají. Dělají to proto, že se snaží zůstat déle vzhůru, aby stihli udělat vše, co potřebují.

Tento trend přetrvává. Překvapivé však je, že se podle výzkumu, který jsme dělali před rokem, výrazně zvedla spotřeba marihuany právě ve finančním sektoru.

Proč tomu tak je?

Marihuana není tak drahá jako například kokain a amfetaminy. Je snáze dosažitelná - avšak v tomto ohledu mohu mluvit pouze o Spojených státech.

Zvýšila se spotřeba jiných méně známých drog?

Základní testy, které děláme, se zaměřují pouze na nejtypičtější drogy, jakými jsou právě kokain nebo marihuana. Avšak existuje mnoho dalších návykových látek, na které firmy své zaměstnance testovat nenechávají. Často proto, že o nich nevědí.

Patří mezi ně například valium, hydromorphon, benzodiazepaminy nebo dokonce i léky proti bolesti.

Existují společnosti, které se nenechávají testovat, protože je o nich všeobecně známo, že mnoho z jejich vrcholových manažerů bere drogy?

Ne, to si nemyslím. Samozřejmě je zde určité procento firem, které nenechávají své zaměstnance testovat, ale těch je velmi málo. Podle nejnovějších dat americké společnosti SHRM - Society For Human Resource Management -, která máme k dispozici, se dokonce testuje na 80 procent státních zaměstnanců.

Liší se testy podle pracovního zaměření?

Zajisté. Některé firmy nechávají své zaměstnance testovat podle povahy jejich práce. Sterling Infosystems jim samozřejmě radí a snaží se jim nabídnout testy na co nejvíce typů návykových látek. Jakmile začneme s nějakou společností spolupracovat, informujeme ji o těch nejzákladnějších typech užívaných drog. Pokoušíme se s klientem domluvit na testovacím plánu, který by zahrnoval například i zmíněné léky proti bolestem.

Ty jsou velmi často užívané ve velkém množství.

Vědí zaměstnanci, že budou testováni?

To záleží jen a pouze na firmě. Jsme jen třetí strana, která se přizpůsobí. Občas je testování dáno i státními nebo federálními požadavky dané země. To se převážně týká přepravního průmyslu, do kterého spadají zaměstnanci aerolinek nebo železnic.

Co se stane se zaměstnancem, který má test pozitivní na přítomnost návykových látek?

Většinou je propuštěn. Občas se ale stává, že mu zaměstnavatel dovolí jít na léčbu a pak, když projde očišťovací kúrou, ho přijme zpět.

Kolik ve Spojených státech stojí testování na přítomnost drog?

Jelikož je Sterling Infosystems jednou z největších firem poskytujících testování na přítomnost drog, a můžeme tak úzce spolupracovat s různými chemickými laboratořemi, máme vcelku nízké ceny.

Test na základní typy drog, kterými jsou, jak jsem zmínil, právě kokain a marihuana, stojí mezi 25 až 40 dolary.


Jaké drogy zkusili čeští manažeři? Přinášíme otevřené zpovědi čtyř z nich. Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, nebo pod odkazem níže:

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama
reklama
 

Přihlašte se k odběru Ekonom newsletteru

Pro objednání servisu zadejte váš e-mail a klikněte na OK.

 
   NEPŘEHLÉDNĚTE
sleva,ilustrační foto
Právníci varují: zákazník si nesmí sám počítat cenu zlevněného zbožíNa sezonní výprodeje lákají prodejci zákazníky každý rok. Většina...
Donald Trump.
Jak by Trump oslabil Ameriku? O světě má představy jako z devatenáctého stoletíDonald Trump, předpokládaný kandidát Republikánské strany na...
Ilustrační foto
Za vysoký počet mrtvých na silnicích může i přestárlý vozový parkČeská republika patří z hlediska bezpečnosti silničního provozu k...
Komorní podnik v Norské ulici v pražských Vršovicích nabízí vytříbenou podobu moderní thajské kuchyně s řadou kulinárních překvapení.
Café Buddha má sestřičku. Nový podnik překvapil larvami bource morušového i žabími stehýnkyOtevření druhé restaurace pod značkou Buddha Café se několik týdnů...
 
Bílá barva by se mohla zdát nudná, ale v kombinaci s červenou kabinou autu sluší. Otestovali jsme Jaguar F-Type. Patří k nejpovedenějším sporťákům na trhu

Vášně budící kupé a roadster Jaguar F-Type už po silnicích jezdí několik let. Nyní se ale britská automobilka rozhodla, že ho...

 
Komorní podnik v Norské ulici v pražských Vršovicích nabízí vytříbenou podobu moderní thajské kuchyně s řadou kulinárních překvapení. Café Buddha má sestřičku. Nový podnik překvapil larvami bource morušového i žabími stehýnky

Otevření druhé restaurace pod značkou Buddha Café se několik týdnů posouvalo, ale čekání se bohatě vyplatilo. Komorní podnik v...

 
Bytový dům (ilustrační foto) Byty podražily nejvíc za šest let. Největší skok v cenách je překvapivě mimo Prahu

Ceny bytů i domů v Česku pokračují od cenového dna v roce 2013 v prakticky nepřetržitém růstu. Podle údajů HB Indexu Hypoteční...

 
sleva,ilustrační foto Právníci varují: zákazník si nesmí sám počítat cenu zlevněného zboží

Na sezonní výprodeje lákají prodejci zákazníky každý rok. Většina retailových obchodníků tak opakovaně řeší, jak zlevněné zboží...

reklama
reklama
reklama