Gramotnost znamená, že musíte umět číst a psát, zvládnout práci s počítači a domluvit se anglicky.

Tuto větu jsem jako posluchač stavební fakulty ČVUT vyslechl od jistého profesora v roce 1989. Byl to tehdy nadčasový pohled, ale vše se v následujících letech vyplnilo.

Netušili jsme nic o tom, jak se může za dvacet let změnit svět. Drže v rukou výdobytek doby, 5,25palcovou disketu, která právě nahradila děrné štítky, nic netušíce o internetu a mobilním telefonu jsme začali zakládat první firmy.

Rychle jsme pochopili, že je třeba respektovat změny, které se ve světě odehrály a které nám skýtají nečekané příležitosti v podobě nových šancí na nových trzích.

Porozuměli jsme, že máme příležitost uspět. Ovšem pouze tehdy, pokud změníme chování, pokud budeme respektovat nové kultury, mentality, náboženství, hodnoty.

Pokud zapomeneme na Švejka, nadutost, poučování a připustíme, že cesta k úspěchu povede pouze přes tvrdou práci, ochotu riskovat, trvalé sebevzdělávání a schopnost porozumět jiným.

Škola není všechno


Máme občas tendence přeceňovat školství. Naše neúspěchy svalujeme na špatné pedagogy, systém a školy.

V posledních dnech jsme se dozvěděli mnohé o nekvalitě našich škol. Padají návrhy na to, že by stačilo univerzit deset (proč ne třeba třináct?).

Obzvláště pikantní jsou diskuse, která univerzita dělá dobrý a špatný výzkum (méně se již diskutuje o tom, co za nesmysly se leckdy publikuje ve vědeckých, takzvaných impaktových časopisech, které čte pouze autor a deset jeho kamarádů), případně jak vše sloučíme a bude lépe. Nebude.

Škola by měla být pouze vodítkem a garantuji, že i z malé základní školy v Horní Dolní a z neznámé vysoké školy mohou vzejít špičkoví odborníci, budou-li oni sami pro to ochotni nemálo udělat.

Východiskem není základní znalost financí, právní minimum a počítače, a to na úkor druhého povinného jazyka, jak zaznělo v tomto týdnu z NERV.

Na půlročním kurzu


Jednou z největších konkurenčních výhod malých ekonomik musí být právě jazyková flexibilita.

Finance jsou o kupeckých počtech, které kdykoliv zvládneme i v půlročním kurzu. Jazyk musíme vstřebávat dlouho, od nejútlejšího dětství.

Bez právního minima přežijeme a práci s počítači se děti naučí přirozenou cestou. Jazyk nikoli. Nediskutuji který, postačí jakýkoli k povinné angličtině. Pro slušné přežití to postačí, zajímavé pozice budou vyžadovat jazyků více.

Píše se rok 2011 a základem gramotnosti je umět číst, psát, počítat a zvládnout alespoň dva světové jazyky.

Karel Havlíček
předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků, děkan Fakulty ekonomických studií VŠFS

Související