Ještě před pár měsíci se na ministerstvu dopravy šéfovaném Vítem Bártou (VV) diskutovalo o tom, že by se minimálně část pražského úřednictva z nejrůznějších resortních úřadů sestěhovala pod jednu ministerskou střechu, aby se ušetřilo.

Co se týče Ředitelství silnic a dálnic, které si od roku 2004 draze pronajímá budovu patřící firmě Office Building Kačerov, tak akce „kulový blesk“ postrádá smysl. Jak vyplývá z nových informací týdeníku Ekonom, bývalé vedení ŘSD podepsalo v srpnu roku 2007 s pronajímatelem dodatek ke smlouvě, který pronájem napevno prodlužuje až do konce roku 2022.

I kdyby nyní ŘSD smlouvu vypovědělo, tříměsíční výpovědní lhůta začne běžet až v od 1. ledna 2023 (původní smlouva byla na dobu neurčitou).

»Nájem bychom museli pronajímateli platit i nadále, i když kanceláře zcela vyklidíme,« říká v rozhovoru pro týdeník Ekonom generální ředitel ŘSD Jiří Švorc, který ve státní instituci je od srpna letošního roku.

Nejde ale jen o to, že ŘSD bude u soukromé firmy minimálně dalších dvanáct let, ale bude platit nájem, který dnes v Praze nemá obdoby. Z aktuálních informací vyplývá, že jde o zhruba 25 euro za čtvereční metr, přičemž obvyklá výše nájmu je dnes zhruba poloviční.

»Ve špičkových lokalitách jako je třeba Pankrác činí dnes základní výše nájemného, bez servisních poplatků, 14,50 až 15,80 euro za metr. U béčkových kanceláří je to asi 12,50 euro,« uvádí Jan Kratochvíl z poradenské firmy Knight Frank.

Současné vedení ŘSD se snažilo s pronajímatelem dohodnout na nižším nájmu, ale bez úspěchu.

Případem se v roce 2008 zabývala i Česká televize. Tehdy kromě jiného upozornila na velmi podezřelé okolnosti tendru vypsaného v roce 2003 za tehdejšího generálního ředitele Petra Laušmana a šéfa úseku vnitřních věcí Michala Haly. Některé podmínky se už na samém počátku jevily jako ušité na míru konkrétní firmě.

ŘSD požadovalo, aby nový objekt musí být na Praze 4, maximálně dva kilometry od dálnice D1, maximálně 250 metrů od metra, nejdále 250 metrů od budovy musí být jídelna. V podmínkách soutěže bylo také, že budova nesmí být starší než tři roky a ŘSD musí být jediným nájemcem. Byly zde i poměrně detailní požadavky na rozlohu jednotlivých prostor.

Doposud se nikomu nepodařilo rozkrýt, kdo za celým projektem a firmou Office Building Kačerov s listinnými akciemi na majitele vlastně stojí.
Týdeník Ekonom provedl důkladnou analýzu vlastnických vztahů, z nichž vyplývá, že řada nitek směřuje ke kontroverznímu podnikateli Milanu Kožíškovi, původem z Hronova na Náchodsku, který kdysi plánoval těžbu zlata v Ugandě či sliboval miliardové investice do českého hospodářství skrze firmu Imperio Regere.

Ten se k celé věci dosud nevyjádřil, ačkoliv o to byl týdeníkem Ekonom žádán.

Jiří Pšenička, týdeník Ekonom

Další informace přináší týdeník Ekonom, který vychází ve čtvrtek 13. ledna.

Související