Novou cementárnu v hodnotě téměř tří miliard korun vybudují ve Vietnamu české firmy. Kontrakt sjednala Inekon Group s vietnamským investorem, společností Phu Son Cement.

Stavba cementárny začne už v lednu a potrvá dva roky.

Jak uvedl generální ředitel a předseda představenstva Inekonu Josef Hušek, na staveništi bude pod dohledem českých expertů pracovat asi 800 dělníků a techniků. Po dokončení zaměstná cementárna Phu Son 300 lidí.

Chtějí nahradit dovoz

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa zdůrazňuje, že Vietnam je z hlediska české exportní strategie prioritní zemí.

»Je to země se značným růstovým potenciálem, kde naše výrobky mají dobrý zvuk,« podotýká Tlapa. Výhodou podle něj také je, že mnoho Vietnamců mluví česky.

Společnost Phu Son Cement investici zdůvodňuje tím, že Vietnam má nyní kvůli stavbě silnic, bytů a letišť vysokou spotřebu cementu.

»Velké množství stavebních hmot dosud musíme dovážet ze zahraničí, zejména z Thajska,« konstatuje zástupce vietnamského investora Thanh Tran.

Nová cementárna vyroste asi 90 kilometrů od Hanoje. Vápencový lom se nachází kilometr od budoucí továrny a zásoby suroviny vystačí na 30 let provozu. Výhodou také je, že lokalita má železniční a silniční spojení s Hanojí a dalšími velkým městy.

Smlouva na výstavbu cementárny Phu Son byla původně uzavřena už v roce 2006. Zahájení výstavby však výrazně zpozdila světová krize.

»V důsledku hypoteční krize poklesly tržní ceny nemovitostí, jimiž investor ručí, a banky si vyžádaly dodatečné zajištění jeho bonity,« vysvětluje majitel Inekonu Josef Hušek.

Úvěr od PPF Banky

Financování zakázky se ujala PPF Banka. Ta poskytla úvěr v hodnotě zhruba 2,5 miliardy korun, který pokrývá 85 procent investičních nákladů na výstavbu cementárny.

»Vietnam jsme vyhodnotili jako jednu z nejperspektivnějších zemí jihovýchodní Asie,« říká Břetislav Tichánek, ředitel divize exportního a strukturovaného financování.

PPF Banka výstavbu cementárny u obce Phu Son považuje za pilotní projekt nové česko-vietnamské spolupráce, jemuž předcházela jednání mnoha vládních delegací obou států.

»V zemi jako Vietnam je pro projekt klíčová náklonnost centrálních státních orgánů. O podpoře vrcholnými představiteli Vietnamu jsme byli opětovně ujištěni. Tato skutečnost hrála při našem rozhodování důležitou roli,« dodává Tichánek.

Úvěr pojistí Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP).

»Vietnam je specifická země. Při přípravě právních dokumentů jsme proto nakonec využili kromě vlastních právníků i expertizu právních firem ze tří států,« upozorňuje Tichánek.

Stroje budou z Přerova

Strojní zařízení, tedy srdce cementárny, dodá přerovská společnost PSP Engineering. Jde o pece, drticí mlýny, třídírnu a další technologie. V současnosti zakázka představuje minimálně 80 procent ročního obratu PSP Engineering.

Představitel přerovské společnosti Vladimír Mucha vyzdvihuje, že obrovská zakázka přichází právě v období, kdy podnik musí překonávat propad poptávky způsobený hospodářskou krizí.

Stroje budou z Přerova dopraveny kamiony do Mělníka. Po řece doplují do přístavu v Hamburku a dále námořní lodí až do Vietnamu.

Tam je čeká komplikované vyložení, protože vietnamské přístavy nejsou vybaveny pro vykládku tak velkého nákladu, a dále cesta po souši. Celkem urazí přibližně devět tisíc kilometrů.

Elektro od Siemense

Rozvodny a rozvody vysokého i nízkého napětí, centrální řídicí a monitorovací systém a další elektrická zařízení dodá společnost Siemens Engineering.

»Největší komplikaci pro nás představuje vzdálenost mezi našimi výrobními závody a místem stavby,« konstatuje Vladimír Jaroš, ředitel zákaznického centra firmy Siemens Engineering, která je dceřinou společností české pobočky nadnárodního koncernu Siemens.

»Chceme se vyvarovat velkých změn a úprav na stavbě. Proto budeme klást velký důraz na provedení všech potřebných zkoušek ještě předtím, než komponenty odešleme do Vietnamu,« dodává.

Za velmi důležitý bod Jaroš považuje také výběr kvalitní místní montážní firmy, která disponuje potřebným technickým vybavením, kapacitou a dobrými referencemi z obdobných staveb. »Že takové firmy ve Vietnamu existují, jsme se přesvědčili během naší loňské návštěvy,« podotýká.

Supervizi montáže bude vykonávat pět pracovníků Siemens Engineering. Po dokončení stavby se ještě uskuteční kurz pro pracovníky obsluhy a údržby.

Siemens Engineering s Inekonem spolupracoval už v minulosti, vietnamský kontrakt je však největší.

Stavbu zastřeší PSG

Technický dozor nad stavbou má na starost zlínská PSG-International, která již provedla hydrogeologický průzkum staveniště.

»Vlastní stavební práce zajistí vietnamská firma,« objasňuje Viktor Hýbner, senior project manager PSG-International.

V průběhu výstavby se do prací ve Vietnamu zapojí celkem osm specialistů skupiny PSG-International. Jejich úkolem bude zejména koordinace, kontrola kvality a připravenosti staveb pro montáž technologie.

Cementárna bude stát na ploše 400 na 800 metrů na místě bývalých rýžových polí. Plocha byla zpevněna šestimetrovou navážkou. Budoucí staveniště je již oploceno, vybudována byla příjezdová komunikace, trafostanice a úpravna vody.

Až bude továrna hotová, měla by produkovat denně 3300 tun slínku, základní suroviny pro výrobu portlandského cementu.

Bohatnoucí země

Vedoucí kanceláře agentury CzechTrade ve Vietnamu Luboš Marek podotýká, že Vietnam je třináctou nejlidnatější zemí světa a málokdo si uvědomuje, že již není chudý.

»Šance českých exportérů v této zemi rostou a statistické hodnoty to potvrzují. Také s potěšením v posledních letech sleduji určitou profesionalizaci a rostoucí zkušenost českých firem,« uvádí Marek.

Ve Vietnamu je ústavou povolená existence pouze jedné strany - komunistické. Na podnikání to ale podle Marka velký vliv nemá, protože na rozdíl od situace ve východní Evropě v minulém století existuje v zemi svoboda pohybu i podnikání.

Problémem je však korupce, zejména na celnicích, a také celá řada ochranářských opatření znevýhodňujících zahraniční subjekty.

Kromě správného produktu je podle šéfa kanceláře CzechTrade velmi důležité spolupracovat se »správnými lidmi«.

»Je třeba si přiznat, že naše rozlišovací schopnosti jsou ve Vietnamu omezené. Pohled nezkušeného a dobrosrdečného Evropana ve Vietnamu evokuje naivního školáka, který se stává snadnou kořistí,« varuje Marek.

Vedení společnosti Inekon Group předpokládá, že díky zakázce na vietnamskou cementárnu firma letos ztrojnásobí obrat na téměř dvě miliardy korun.

Dodávky mají také výrazně snížit schodek obchodní bilance České republiky s Vietnamem (podle agentury CzechTrade byl import z Vietnamu do ČR v roce 2009 šestkrát větší než export).

Další plány v Asii

Inekon Group nyní podle ředitele Huška jedná v Asii o zakázkách v hodnotě bezmála 700 milionů eur (17,6 miliardy korun).

Podepsán je například kontrakt na stavbu cementárny v Egyptě, jehož hodnota činí 185 milionů eur. Kvůli hospodářské krizi ale projekt také nabírá zpoždění.

Zároveň Inekon Group jedná o výstavbě cementáren v Sýrii a Maroku. »V současné době řešíme kontrakt na modernizaci lokomotiv v Sýrii a máme rozpracován kontrakt na dodávku tramvají pro filipínskou Manilu, což by bylo pokračování českých dodávek z 90. let,« dodává Hušek.

Petr Korbel

Inekon Group

Obor:
- Zahraniční obchod, dodávky investičních celků a kolejových vozidel.

Vznik:
- V roce 1990.

Počet zaměstnanců:
- Přibližně 200.

Tržby:
- V roce 2009 dosáhly 660 milionů korun. V roce 2011 by měly činit dvě miliardy.

Zdroj: Inekon Group

Zahájení výstavby cementárny výrazně zpozdila světová krize.

3 miliardy korun
Taková je přibližná hodnota zakázky na výstavbu cementárny ve Vietnamu.

Cementárna vyroste na místě rýžových polí asi kilometr od vápencového lomu Mount Dam.

Foto Archiv

Související