Svět se ještě pořádně nevyléčil z krize rozpoutané splasknutím hypoteční bubliny a už usilovně pracuje na další. "Když se dívám kolem sebe, hodně mi to připomíná rok 1999 a - upřímně - hodně mě to děsí," napsal si na svůj blog Fred Wilson, americký investor, který vlastní newyorskou firmu Union Square Ventures. Odkazuje na dobu těsně předtím, než praskla internetová bublina.

Tehdejší takzvaná dot.com krize stáhla ke dnu tisíce podniků. Spláchla také stovky miliard dolarů, které do nich lidé bez rozmyslu investovali.

"Ve spoustě věcí je to podobné," připouští David Smith, analytik z poradenské firmy Gartner.

"Neodvažoval bych se používat přímo termín bublina, ale podobnosti jako vysoké ohodnocení firem či akvizice podniků tu opravdu jsou," dodává.

Stačí si jen pročíst informace o posledních obřích investicích do nejrůznějších a nejroztodivnějších projektů, které mají jednoho společného jmenovatele - internet. A hned je tu ten malý ďábel, co našeptává, že něco na té bublině "verze 2.0" asi bude.

Miliardy sem...

Kupříkladu nejaktuálnější zpráva je o Twitteru, internetové sociální síti se 175 miliony uživatelů.

Investoři nyní do projektu vložili dalších 200 milionů dolarů, čímž se hodnota firmy zvýšila na neuvěřitelných 3,7 miliardy dolarů, tedy na čtyřnásobek toho co před rokem.

Na firmu, která teprve letos začala generovat první příjmy a její byznys plán poněkud stojí na vodě, je to hodnota úctyhodná.

Příklad druhý se týká serveru Groupon, který přišel jako první se slevovým systémem hromadných nákupů. Vynikající nápad, který dnes kopírují tisícovky "podnikavců" po celém světě. Jen v Česku jich je už skoro stovka.

Groupon, který letos dosáhne obratu kolem 500 milionů dolarů, odmítl před několika málo dny nabídku Googlu na odkup firmy za šest miliard dolarů. Přičemž ještě před osmi měsíci se hodnota firmy odhadovala na 1,35 miliardy dolarů. Prý se prodá později za ještě více peněz.

Neuvěřitelně roste také hodnota Facebooku. Prosincová nabídková cena za jeho akcie byla vyšší o 77 procent než před třemi měsíci.

Obrat Facebooku se pro letošní rok odhaduje kolem 1,5 miliardy dolarů, hodnota firmy je pak podle akciových trhů zhruba na 35 miliardách.

...miliony tam

Na šest miliard si cení investoři firmu Zynga, která se živí programováním her pro Facebook. Její obrat bude letos kolem 500 milionů dolarů.

Dalšími střípky do mozaiky zrodu případné nové dot.com krize jsou také menší investorské projekty, kde neleží na stole miliardy, ale i tak stále slušné desítky milionů dolarů.

Klidné Česko

Čeští investoři a vůbec lidé z oboru jsou většinou v klidu. Nějaké přeceněné investice v cizině je nerozhází.

Až na výjimky si nemyslí, že by bublina hrozila, a pak i kdyby náhodou přišla, tak Česko je tak malé a tak daleko od středu dění, že by se mu nepřihodilo vůbec nic, jako před jedenácti lety.

Splasknutí bubliny očekávají jen ředitel výzkumu a vývoje Seznam.cz Vlastimil Pečínka a český investor Eduard Míka, který spoluvlastní například internetový obchod Mall.cz.

Související