reklama
reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
reklama
4. 11. 2010
NÁJEMNÍ BYDLENÍ

Neviditelní »bezdomovci«

Majitelé bytů se trvale přihlášených nájemníků bojí. Brání se případné exekuci.
Marie Lucová
Marie Lucová
externí spolupracovnice redakce Moderního řízení
Čtěte více o: bydlení
reklama

Když paní Irena opouštěla svůj pražský byt, vypadalo všechno růžově. Penzi bude trávit v zeleni, klidu a s minimem nákladů. Byt v domě s majitelem přenechala synovi. Sama si pronajala pohodlný malý byt v klidném Berouně. »Vůbec mi nedošlo, na jak tenký led jsem vykročila,« říká.

V očích úřadů se ze dne na den stala bezdomovcem. Z pražského bytu se musela odhlásit a majitel berounského bytu do nájemní smlouvy zanesl ustanovení, které Ireně výslovně zakazuje, aby se do jeho bytu trvale přihlásila.

»Potřebovala jsem chodit ke zdejší obvodní lékařce, a tak mi nezbylo, než se přihlásit na obecním úřadu,« stýská si penzistka. Není to jediná potíž, s níž se musela Irena vyrovnat. Na adresu trvalého bydliště - tedy na úřad - jí chodí účty, upomínky, soudní obsílky nebo zprávy z finančního úřadu.

»Bezdomovci« sice mohou na příslušné poště zažádat o doručování na adresu pronajatého bytu, nicméně limity tohoto řešení jsou očividné. Například obsílka od soudu skončí na staré adrese. Zatímco neúspěšnému podnikateli, který zametá stopy před svými dlužníky a soudními obsílkami, se trvalá adresa na obecním úřadě hodí, Ireně komplikuje život.

Její případ rozhodně není ojedinělý. Majitelé bytů se trvale přihlášených nájemníků bojí. Nejčastěji jako důvod uvádějí hrozbu, že do pronajatého bytu přijde exekutor, když nájemník »naseká« dluhy.

Tento fakt si ověřil i Ekonom. Ze dvacítky náhodně oslovených nájemců byl trvale přihlášen na adrese pronajatého bytu pouze jeden. »Majitelé bytu jsou Italové,« vysvětluje důvod benevolence svých domácích grafička Zdena.

Soudě podle zkušeností realitních kanceláří liší se míra obezřelosti domácích pánů podle regionů. »Odhadem se může jednat o polovinu majitelů, kteří nechtějí povolit trvalé bydliště nájemníkům,« shodně tvrdí moravští regionální manažeři realitní kanceláře Sting.

Naproti tomu ředitel ústecké kanceláře RE/MAX Synergy Milan Vršecký mluví o dvou z pěti případů. Miroslav Jonáš z celostátních M&M Reality už o dvou třetinách a Otakar Šmíd z AAAReality dokonce o 90 procentech pronajímatelů, kteří se jistí zákazem trvalého bydliště pro své nájemníky.

Zástupy skryté ve stínu

Zcela přesnou evidenci armády neviditelných bezdomovců si žádný úřad nevede. Týdeník Ekonom se nicméně dopracoval k více než půl milionu lidí.

Tolik občanů je trvale přihlášených na ohlašovnách obecních a městských úřadů, vyplývá z údajů, které na žádost Ekonomu zpracovalo ministerstvo vnitra. Mezi těmito lidmi jsou jak nájemníci bez trvalého bydliště, tak skuteční lidé bez domova i podnikatelé, kteří se na úřad hlásí, aby utekli před dluhy a exekutory.

»Údaje jsou také částečně zkresleny - nejlépe je to vidět u statutárního města Brna - tím, že na ohlašovnách mají trvalý pobyt "na věčné časy" i naši občané, kteří bydlí v zahraničí,« upozorňuje Leoš Marvan z ministerstva.

Když se data očistí od podobných případů, nejvíce lidí je trvale přihlášeno na městských úřadech velkých měst, vede přirozeně Praha. Z okresů je to Chomutov, Karlovy Vary a Sokolov.

»Jsem přihlášená u své tety v Českých Budějovicích a manžel u rodičů v Blansku,« přibližuje jiné, také běžné řešení problému trvalého bydliště bankéřka Jana. Pronajali si sice už před třemi lety mezonetový byt v centru Brna, ale právně bydlí někde jinde. Co na tom, že mezitím se jim narodily dvě děti.

»Pro majitelku bytu je to spíše důvod navíc pro to, aby nám přihlášení nepovolila,« myslí si Jana.

Pevný bod v našem vesmíru

K čemu je vůbec trvalé bydliště dobré, kdo je dnes potřebuje k životu? Není to jen pozapomenutý zbytek socialistické byrokracie? Listina základních práv a svobod přece zaručuje všem občanům svobodu pohybu.

Pravdou však je, že místo trvalého pobytu patří k základním identifikačním osobním údajům, které každý člověk používá prakticky každodenně. Potřebuje je na poště, v bance, při hledání zaměstnání i při jakémkoli jednání s úřady.

Místem trvalého pobytu se řídí příslušnost ke správním a finančním úřadům, je rozhodující i pro určení toho, na který soud se lidé musejí obrátit při svých občanských i trestních sporech.

Zákon o evidenci obyvatel proto stanoví, že místo trvalého pobytu musí mít každý občan České republiky. Lidé, kterým zaniklo užívací právo k objektu či bytu, které dosud měli zapsány jako místo trvalého pobytu, se podle zákona musejí zaevidovat na městském nebo obecním úřadu.

Do jedné party s opravdovými lidmi bez domova se tak nuceně dostávají i lidé, kteří stejně jako paní Irena střechu nad hlavou mají.

Majitelé se bojí zbytečně

Problémy nájemníků, kterým majitelé nedovolují přihlásit se do jejich bytů, jsou přitom vlastně zbytečné. »Trvalý pobyt, přestože může mít pro praktický život významné důsledky, je totiž toliko administrativním údajem, který nájemci žádné právo k užívání bytu nezajistí,« tvrdí právník Jakub Tomšej z advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna. Jakmile doba nájmu uplyne, může být nájemce z bytu vystěhován bez ohledu na to, že v něm má trvalý pobyt.

Navíc je odhlášení nájemníka s »trvalým pobytem« velice jednoduché. Stačí na to jedna návštěva majitele bytu na příslušném úřadu s evidencí obyvatel, kde vyplní formulář.

»Hodně lidí si myslí, že k hlášení trvalého pobytu potřebuje výslovný souhlas pronajímatele. Přitom stačí na ohlašovně předložit nájemní smlouvu, která dokládá oprávněnost užívání bytu,« naráží Jakub Tomšej na častý důvod stesků »falešných bezdomovců«.

Opírá se o paragrafy zákona o evidenci obyvatel, praxi několika pražských a brněnských obvodů i stanovisko ministerstva vnitra.

Profesionální neplatiči

Nicméně každá mince má svůj rub. Proč se tedy majitelé bytů bojí trvale přihlášených nájemců? Jsou pro ně opravdu nebezpečím a hrozbou? Komplikace mohou skutečně nastat, pokud si nájemce sám svůj trvalý pobyt nepřehlásí poté, co byt opustí.

V místě trvalého pobytu ho totiž může hledat i exekutor. Toho nezastaví ani nové jméno na zvonku či dveřích. Zabaví dražší předměty, které v bytě najde, aniž by zjišťoval, komu počítač nebo plazmová televize patří.

Jiní majitelé nechtějí prostřednictvím trvale přihlášených lidí upozorňovat na svůj někdy nelegální bytový byznys finanční úřad. Příjmy z pronájmu totiž podléhají dani z příjmů.

Když zdůvodňuje nechuť majitelů k přihlašování nájemníků, upozorňuje Aneta Červenková, tisková mluvčí Občanského sdružení majitelů domů, bytů a nemovitostí, na potíže, které má stále větší počet majitelů nemovitostí s profesionálními neplatiči nájemného.

»Podvodník podepíše smlouvu, zaplatí první nájem a kauci, ale už neplatí ani první splátku nájmu. Dát mu zákonnou výpověď je však možné až po třech nezaplacených nájmech se službami,« vysvětluje. Nejdůležitější pojistku proto tvoří termínované nájemní smlouvy.

Kdo se pak může divit vlastníkovi bytu, který se po takové zkušenosti zdráhá nájemníkovi umožnit trvalý pobyt? »Nakonec vždycky nejvíc záleží na tom, jaký je vztah mezi majitelem bytu a nájemníkem,« tvrdí Červenková.

Jak bude zákopová válka mezi majiteli a nájemníky pokračovat? Nedůvěra majitelů k trvale přihlášeným nájemníkům se hned tak nezmění. Ať už zákony říkají cokoli. Spíše se změní postoj veřejnosti a bydlení na obecním úřadě se stane běžnou věcí.

(Viz též komentář)

Marie Lucová


Majitelé versus nájemníci

- K užívání bytu, rodinného domu nebo třeba pokoje na ubytovně opravňuje jen nájemní smlouva. Není nutné, aby si zde nájemce zařizoval trvalý pobyt vyznačený v občanském průkazu.
- Nicméně pokud nájemník po trvalém bydlišti na této adrese touží, nepotřebuje k tomu získat výslovný souhlas pronajímatele. Stačí nájemní smlouva.
- Z pohledu práva je postavení nájemců v obecních bytech totožné s postavením nájemců v bytech v soukromém vlastnictví.
- Výpovědní lhůta z pronajatého bytu činí nejméně tři měsíce. Musí být písemná a obsahovat termín uplynutí výpovědní lhůty a u pronajímatele i výpovědní důvod.
- V nájemních smlouvách se objevuje mnoho příkazů a omezení, které jsou pro nájemníky v obecních bytech takřka nemyslitelné. Počínaje předem složenou kaucí a konče zákazem návštěv nebo chováním domácích zvířat.

1/2 milionu
Zhruba tolik lidí v Česku papírově »bydlí« na úřadech.

Valná část lidí, kteří žijí v pronajatých bytech u soukromých majitelů, nemá šanci nahlásit si v bytě trvalé bydliště.

Majitelé domů nevidí rádi, když se nájemník na úřadě »přiváže« k jejich nemovitosti. Obávají se exekutorů.

 

Sem přijde exekutor jen těžko. Část lidí, kteří oficiálně »žijí« na úřadech, tímto způsobem utíká před svými dluhy.

Foto: Profimedia.cz

Autoři: Marie Lucová
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama
reklama
 

Přihlašte se k odběru Ekonom newsletteru

Pro objednání servisu zadejte váš e-mail a klikněte na OK.

 
   NEPŘEHLÉDNĚTE
Prostituce. Ilustrační foto.
Sex, drogy a HDP. Co všechno ovlivňuje kondici české ekonomiky?V českém HDP mají svůj otisk bohatí Češi užívající kokain, povodně...
Ilustrační foto - podpis smlouvy
Co hrozí za porušení podmínek pracovních dohod? Odpovídá advokátkaJaká jsou nejčastější porušení podmínek pracovních dohod? A co za ně...
Šéfka ERÚ Alena Vitásková.
Energetické regulační pohádky. Jak Alena Vitásková obrala solární loupežníky o devět miliard korunDůkazy, že Alena Vitásková nezvládá funkci předsedkyně Energetického...
Automobilka Škoda Auto představila 17. července skicu nové Fabie. Má nižší a širší karoserii, ostřejší vzhled a designové prvky studie Vision C.
Brzo budeme mít nečekaný problém. Auta rostou do šířky, ulice a staré garáže zůstávají stejnéŠkoda ukázala první skicu třetí generace modelu Fabia. V porovnání se...
 
Javier Varela Manažerské přestupy týdne

17.7. 00:00 | Ekonom.iHNed.cz

Javier Varela Výkonným vicepreziden- tem kolínské automobilky TPCA se stal Javier Varela (49). Už 25 let působí ve společnosti...

 
Opel Meriva Opel Meriva: Solidně vypilované víceúčelové auto

17.7. 00:00 | Ekonom.iHNed.cz

Facelift přinesl nový moderní turbodiesel. Hlavním prodejním tahákem jsou opět protisměrné dveře.

 
Restaurace Villa Richter Tip na pracovní oběd: Na terase u Svatováclavské vinice v restauraci Villa Richter

23.7. 00:05 | Ekonom.iHNed.cz

Prosluněná Villa Richter těží především ze skvělé polohy. Blízkost Pražského hradu, legendární Svatováclavská vinice a báječný...

 
Petr Kincl z PwC Legal na konferenci Novinky v převodních cenách Stát zpřísní kontroly převodních cen

3.7. 00:00 | Ekonom.iHNed.cz

Po finanční krizi začínají státy intenzivně hledat možnosti, jak naplnit státní kasy. Jednou z možností jsou převodní neboli...

 
Ilustrační foto - podpis smlouvy Co hrozí za porušení podmínek pracovních dohod? Odpovídá advokátka

17.7. 00:00 | Ekonom.iHNed.cz

Jaká jsou nejčastější porušení podmínek pracovních dohod? A co za ně hrozí? V Právní poradně Ekonomu odpovídá Karin...

reklama
reklama
reklama