Nejméně 60 mrtvých si podle agentury AFP v jamajské metropoli Kingstonu vyžádaly dvoudenní střety vojáků a policistů s gangy stojícími za drogovým bossem Christopherem "Dudusem" Cokem. Většina obětí jsou civilisté. Dalších 211 lidí bylo zatčeno, ale Coke mezi nimi není. Předseda vlády Bruce Golding vyjádřil politování nad ztrátami na životech a slíbil nastolení pořádku.

Operace s cílem Cokea dopadnout začala v pondělí v poledne. Účastní se jí přes 1000 vojáků a policistů, kteří se snaží dobýt především slum Tivoli Gardens, kde se se svými přívrženci opevnil. Akci pořádkových sil vyvolaly nedělní násilnosti Cokeových stoupenců, následující po vládním rozhodnutí vydat tohoto nejmocnějšího narkobarona země do USA.

V úterý ráno místního času přivezly podle nemocničního personálu do márnice nákladní vozy asi 50 těl, reportér AFP později zaznamenal další vůz s 12 oběťmi střelby.

V ulicích Tivoli Gardens se ozývají silné exploze a nad oblastí se vznáší oblak kouře. Cokeovi přívrženci barikádami zablokovali příjezdy do čtvrti, ale bezpečnostní složky je údajně prorazily a nyní tam provádějí domovní prohlídky. Podle AFP Cokeovy gangy útočí na blízkou nemocnici, kam byla převezena těla některých obětí.

Jamajský premiér Bruce Golding vyhlásil v západní části Kingstonu a v jedné další oblasti na nejméně měsíc výjimečný stav. Mezitím se násilnosti rozšířily také do města Spanish Town, které je součástí metropolitního regionu. USA se obávají, že se mohou šířit ještě dál; své občany varovaly před cestou do země.

Aerolinky kvůli násilí zrušily řadu letů do a z jamajské metropole.

Coke šéfuje údajně nejmocnějšímu drogovému gangu Shower Posse, který má odbočky po celých Spojených státech, kam dodává marihuanu a crack. Gang má na svědomí vraždy stovek lidí za "kokainové války" v 80. letech. Pro mnohé Jamajčany je ale Coke dobrodincem, protože umožňuje jejich dětem chodit do školy, nakupuje pro ně potraviny a především urovnává spory.


USA se vydání Cokea, kterému hrozí doživotí, dožadují od loňského srpna. Jamajka nejdříve jejich žádost odmítla, protože Washington prý získal důkazy proti narkobaronovi ilegálními odposlechy. Březnová zpráva amerického ministerstva zahraničí hovořila o "dobře známých" vazbách Cokea na vládní Labouristickou stranu Jamajky.

Jamajští činitelé citovaní agenturou Reuters řekli, že neklid v Kingstonu zatím nijak neovlivnil výrobu bauxitu, cukru a banánů, ale někteří si stěžovali na dopad na turistiku, která je pro ostrov rovněž významným zdrojem deviz.