Zákonodárci se na poslední chvíli pokoušejí prosadit, aby na příděl bezplatných emisních povolenek výměnou za příslib investic do modernizace technologií dosáhly i další energetické firmy kromě elektrárenského gigantu ČEZ. Je o co bojovat: balík, který se od roku 2013 do konce desetiletí rozdělí, představuje téměř 70 miliard korun.

Jde přitom o dvě podstatné změny. Zaprvé má padnout vloni stanovená podmínka, že firmy musejí předložit plán investic do konce letošního března. Nově by měly mít čas až do konce června.

A především ze zákona o obchodování s povolenkami zmizí ustanovení, že polovinu modernizačních investic je nutné uskutečnit před závěrem roku 2011. Tento termín je totiž pro většinu uchazečů nesplnitelný a jediným, kdo na něj byl připraven je polostátní ČEZ, který dlouhodobě plánuje přestavbu některých svých tepelných elektráren.

Nově by mělo stačit, když se slíbené výdaje uskuteční do roku 2019, pod podmínkou, že alespoň jeden z plánovaných modernizačních projektů začne nejpozději do tří let. K bezplatným povolenkám by se tak díky prodloužení termínů mohly dostat například i malé teplárny.

»Jde vlastně o dohodu firem, nebudeme se kvůli tomu stavět na hlavu. Končí nicméně představa, že dřívější termíny donutí k rychlé modernizaci,« řekl Ekonomu poslanec a bývalý ministr průmyslu Martin Říman (ODS).

Změkčující návrh po ostrém střetu mezi ČEZ a teplárnami předložil Senát. Opatření je nyní připojeno k vládní novele, která tlačí letecké společnosti ke snížení exhalací z jejich strojů. V poslanecké sněmovně prošel druhým čtením, závěrečné hlasování je na programu buď tento pátek nebo příští středu. Ve sbírce zákonů musí změna vyjít do konce měsíce.

Pravděpodobnost, že nakonec projde zůstává přes šibeniční termín vysoká. Souhlasí s ním jak kabinet Jana Fischera, tak obě velké strany, ČSSD i ODS.

Jen poslanec Strany zelených Martin Bursík doporučuje veškerá loňská ustanovení o termínech zrušit a ponechat pravidla rozdělování na budoucí vládě.

Související