Peníze možná ještě letos

Cesta k evropským financím přes operační program Ministerstva průmyslu a obchodu je konečně odblokovaná.

Jakoby veřejnost přestal po odstoupení ministryně školství Dany Kuchtové osud operačních programů na čerpání peněz z Bruselu zajímat. Přitom právě tato agenda byla hlavním důvodem (či záminkou?) pro její vynucený odchod. Kuchtová podepsala pár týdnů před rezignací dohodu se šéfem resortu průmyslu Martinem Římanem o možnosti využít k zajištění operačních programů - Výzkum a vývoj pro inovace a Vzdělání pro konkurenceschopnost - agenturu CzechInvest, řízenou Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO). To vyvolalo otazníky u úředníků Evropské komise. Zavdalo to rovněž příčinu k diskusím o připravenosti Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na příliv miliard v období 2007-2013 (viz také strany 44 až 49). Kromě toho se tím zpozdilo i schvalování operačního programu ministerstva průmyslu Podnikání a inovace (OPPI).

Bruselu se zdálo, že se programy obou resortů překrývají. A chtěl vědět, jak je zajištěna jejich spolupráce.

Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy, který se podílí na vyjednávání některých programů s Bruselem, by mělo být schválení OPPI skoro na dosah. Evropská komise by ho mohla podepsat na přelomu listopadu a prosince. To znamená, že část prostředků pro podnikatele by mohla být k dispozici ještě letos.

Přestože program Podnikání a inovace nebyl Bruselem posvěcen, agentura CzechInvest společně s ministerstvem průmyslu už šest podprogramů z něj spustila (Rozvoj, Marketing, Inovace, Potenciál, ICT v podnicích a Eko-energie). Projekty se přijímají, ale zatím nehodnotí. Přitom právě ministerstvo průmyslu je zřejmě na získávání evropských peněz připraveno nejlépe ze všech resortů. Mimo jiné proto, že s podobnými programy pracovalo už v období 2004-2006.

KOMISE CHCE JASNOU ŘEČ. Po několikerých změnách modelu, jak a na kterých programech by měla ministerstva průmyslu a školství spolupracovat a přes kterou instituci by měly být žádosti zpracovávány, došlo minulý týden konečně k dohodě.

V zásadě jde celou dobu o již zmíněný operační program resortu školství nazvaný Výzkum a vývoj pro inovace (VaVpI). Ten například zahrnuje dotace na budování vědeckovýzkumných center či na lepší využívání výsledků výzkumných organizací. Evropští úředníci žádali jasné vysvětlení vztahů tohoto programu k programu MPO Podnikání a inovace. Obě česká ministerstva nakonec připravila spolu s Radou vlády pro výzkum a vývoj a Ministerstvem pro místní rozvoj společný návrh, který se zabývá provázaností zmíněného programu ministerstva školství s potřebami podnikatelského sektoru.

Směrnice pro dopracování programu, kterou bruselští úředníci minulé úterý schválili, odblokovala program na ministerstvu průmyslu a dala zelenou dokončení programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Zejména pro ministerstvo školství práce teprve začala. Ve finální podobě totiž musí program VaVpI obsahovat členění na jednotlivé podprogramy, metodické postupy, kritéria hodnocení a další detaily. Počítá se s tím, že na přípravě konečné verze se budou kromě úředníků z ministerstev a členů Rady pro výzkum a vývoj podílet i zástupci podnikatelských svazů a hospodářských komor. Ti by se měli vyjadřovat zejména k prioritním oborům a kritériím výzev, na jejichž základě se budou vybírat projekty, které dostanou dotaci.

S druhým operačním programem ministerstva školství - Vzdělání pro konkurenceschopnost, který je zaměřen především na podporu vzdělávání v oblasti vědy a výzkumu, nebude mít resort průmyslu nic společného. Bude se vyřizovat přes nově založenou společnost spadající pod školství.

CZECHINVEST BRUSELU NEVADÍ. Skutečnost, že by projekty, které žádají podporu z operačního programu VaVpI, chodily přes CzechInvest, podle Martina Tlapy nikdy nikomu nevadila. Informace, které se v souvislosti s převáděním programů mezi resorty objevily v tisku, byly zavádějící. "Naopak, Evropská komise je ráda, že se využijí kapacity CzechInvestu, protože je to instituce, která má zkušenosti," říká Tlapa. Na oba programy dohromady (OPPI a VaVpI) je na období 2007-2013 vyčleněno 70 miliard korun.

Operační program Výzkum a vývoj pro inovace má školství dopracovat tak, aby mohl být do 15. prosince odeslán do Bruselu. Předtím ho ale ještě musí schválit vláda.

"Pro nás je kvalita připravených operačních programů klíčová. Co nás nyní nejvíce zdržuje, je nedostatečná administrativní kapacita Bruselu při projednávání a schvalování programů a tlaky různých zájmových skupin, které usilují o to, aby programy odpovídaly jejich očekáváním," uvedl bez bližších detailů Martin Tlapa.

LIBUŠE BAUTZOVÁ

Související