Otázka z titulku vede snadno ke sporům, protože existuje mnoho odpovědí podle úhlu pohledu. Zákazníci chtějí kvalitní výrobky za přijatelnou cenu. Zaměstnanci dobrý výdělek a možnost kariéry. Dodavatelé stabilní odběr zboží za dobré ceny. Stát chce zaměstnané lidi a placení daní a sociálního a zdravotního pojištění. Věřitelé navrácení jistiny a placení úroků. Majitelé řádné zhodnocení vkladu s ohledem na podstoupené riziko.

Při hodnocení minulosti vystačíme v zásadě s finančními ukazateli, ale při hodnocení předpokladů pro budoucí vývoj se pravděpodobně neobejdeme bez ukazatelů nefinanční povahy.

Dalším problémem je srovnatelnost podniků. Extrémně lze říci, že každý podnik je originál, a proto ho nelze s ničím srovnat. Na druhou stranu lze podniky seskupit třeba podle hlavního předmětu podnikání a srovnávat ho s takovou skupinou.

Pokud hledáme srovnání s konkrétním podnikem, není jiná možnost, než se obrátit na podnikové databáze, třeba prostřednictvím specializovaných firem, jako je Čekia nebo Aspekt. Pokud však potřebujeme srovnání s odvětvím, máme dvě možnosti: buď si sami vytvoříme odvětví z individuálních podnikových dat, nebo převezmeme data za odvětví publikovaná ČSÚ a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.

VÝHODOU DAT z ČSÚ a MPO ČR je, že pokrývají celá odvětví, což se jednotlivci tak snadno nepodaří, ale mají omezení - v odvětvovém členění se nedostanete hlouběji než ke dvojmístnému OKEČ. Smyslem omezení je ochrana dat (a obchodního tajemství) individuálních podniků. Pokud srovnáváme průmyslové nebo stavební podniky, jsou lepší data MPO ČR, protože obsahují více položek.

Loňská data najdeme ve Finanční analýze průmyslu a stavebnictví za rok 2003, kterou MPO ČR právě zveřejnilo. Vycházejí z kombinace dvou výkazů (čtvrtletního výkazu P3-04 ČSÚ a čtvrtletního resortního výkazu Res/MPO/ /P3-04), které byly v roce 2003 rozšířeny o další ukazatele. Jsou zde zpracována data z podniků reprezentujících 93 % výnosů průmyslu a 98 % výnosů stavebnictví, která ve svých statistikách uvádí ČSÚ.

Data MPO ČR mají ještě další unikátní vlastnost. Podniky jsou rozděleny podle tvorby ekonomické přidané hodnoty na čtyři skupiny a je proveden pyramidový rozklad meziroční změny tvorby hodnoty. Nabízí tak srovnání nejen s průměrem odvětví, ale také se skupinou nejlepších podniků, tj. podniků majících kladnou hodnotu EVA. Srovnání podniku s odvětvím ukáže, zda je podprůměrný nebo nadprůměrný. Kdo však hledí výš, musí se porovnat i s průměrem těch nejlepších.

Co srovnávat? Absolutní hodnoty (např. EVA) samozřejmě nelze srovnávat. Srovnání musíme provést v relativních ukazatelích. Definice ukazatelů najdete v metodické části finanční analýzy MPO ČR. Nicméně absolutní hodnoty vybraných položek rozvahy a výsledovky jsou uváděny také, takže uživatel si může případně propočítat i vlastní ukazatele.

Řekněme, že chceme srovnat náš podnik z pohledu tvorby hodnoty. Lze to udělat pomocí pyramidového rozkladu INFA, který analýza MPO ČR používá. Veřejně dostupný program pro tuto analýzu bude na internetových stránkách ministerstva až někdy v pololetí, a tak zatím nezbude než to zkusit ručně. Doporučujeme postupovat podle našich schémat. V prvním schématu najdete pyramidový rozklad meziroční změny EVA za průmysl a ve druhém schématu je rozklad nejlepších podniků průmyslu.

Hodnota EVA je dána dvěma relativními ukazateli ROE a re a absolutní hodnotou vlastního kapitálu. ROE (rentabilita vlastního kapitálu) nám vyčíslí roční zhodnocení vlastního kapitálu a re (alternativní náklad na vlastní kapitál) doplňuje požadavek rentability i o prémii za podstoupené riziko. Podniky tvořící hodnotu (s kladnou hodnotou EVA) proto mají ROE větší než re. Pro hodnocení je důležitý rozdíl (ROE - re) neboli spread.

ROE si můžeme spočítat jako podíl, kde v čitateli je zisk po zdanění a ve jmenovateli vlastní kapitál. Alternativní náklad můžeme odhadnout pomocí metodického návodu z analýzy MPO ČR.

Srovnání podniku tedy začíná tím, že porovnáme jeho spread se spreadem nejlepších podniků v příslušném OKEČ. Pokud je spread našeho podniku lepší, máme opravdu špičkový podnik. Pokud ne, ještě se nic neděje. Je-li spread podniku aspoň kladný, podnik tvoří hodnotu pro majitele a patří pořád mezi velmi dobré. Provedeme také srovnání se spreadem celého odvětví. Je-li spread podniku lepší, jde o nadprůměrný podnik. Pokud ne, podnik je podprůměrný.

V dalším patře pyramidového rozkladu je nejdůležitější ukazatel ROA, který vypočteme jako poměr EBIT (zisku před úroky a zdaněním) k celkovým aktivům. Zjistíme tak, co bylo vytvořeno celkovým kapitálem podniku bez ohledu na původ kapitálu a vliv zdanění.

Ostatní ukazatelé VK/A (podíl vlastního kapitálu na aktivech), UZ/A (podíl vlastního kapitálu + bankovních úvěrů + dluhopisů na aktivech), úroková míra, CZ/Zisk (podíl čistého zisku na zisku před zdaněním) charakterizují rozdělení EBIT mezi majitele (čistý zisk), stát (daně) a věřitele (úroky).

Ukazatel bezriziková sazba charakterizuje nejnižší laťku, kterou musí ROE přeskočit. Ukazatel likvidita L3 charakterizuje finanční stabilitu, při které se EBIT tvořil a dělil.

V tomto patře pyramidového rozkladu doporučujeme soustředit pozornost především na hodnotu ROA. Pokud má náš podnik vyšší hodnotu ROA než nejlepší podniky, je to vynikající, a pokud je vyšší než průměr, je to dobré.

U likvidity by hodnota neměla klesnout pod průměr odvětví. Hodnocení podílu VK/A není tak jednoznačné. Jednoduše lze říci, že hodnota vyšší než průměr je dobrá.

na tomto patře pyramidy můžeme stručné srovnání našeho podniku s odvětvím ukončit. Hierarchické uspořádání ukazatelů je důležité - čím níže je ukazatel, tím je jeho význam nižší.

Komu to nedá, v dalším patře pyramidy najde rozložení ukazatele ROA, a to na marži (EBIT/Výnosy) a obrat aktiv (Výnosy/Aktiva). Čím vyšší hodnota, tím lépe, ale rozhodující je výsledná hodnota ROA. V nejnižším patře je podíl přidané hodnoty na výnosech (PH/V), osobních nákladů na výnosech (ON/V), odpisů na výnosech a salda ostatních položek výsledovky na výnosech.

Více informací najdete na www.mpo.cz (záložka - analýzy), kde je Finanční analýza průmyslu a stavebnictví za rok 2003 i s přílohami.

E04_2051.gif ()

E04_2053.gif ()


Inka a Ivan Neumaierovi, spolupracovníci Ekonoma

Související