reklama

Byznys Echo

Chcete znát názory šéfů úspěšných firem i podnikatelských hvězd? V rubrice Byznys echo komentují osobnosti českého byznysu aktuální i nadčasová témata v české ekonomice, politice i podnikatelské praxi.

Odpovědi osobností na otázku

Zaslouží si zaměstnanci v Česku v průměru vyšší mzdu, než bylo necelých 28 tisíc korun v letošním prvním čtvrtletí?

Zaměstnanci kdekoli si zaslouží mzdu odpovídající jejich produktivitě práce, přičemž dlouhodobá realita ČR je cca 5% ročního nárůstu. Kdyby se politici zaobírali převážně tímto a ne populistickým srovnáváním např. s Německem, byli bychom někde jinde.
Ladislav Brázdil Ladislav Brázdil

ředitel Závodů lehkých konstrukcí Loštice (ZLKL)

Zásluhy občas nemají nic společného s ekonomikou. Má fotbalista 20x větší zásluhy než lékař? Ať má každý třeba 100 000 Kč, ale zvyšování mzdy pomocí regulace či luxováním posledních lidí na trhu práce státními institucemi je cesta do pekla.
Martin Lipert

zakladatel eReading.cz

Odpověď bych s dovolením nechal na trh práce. O schopné zaměstnance a produktivní firmy vůbec nemám strach. A vládě bych doporučil počkat se zvyšováním platů úředníků až po volbách, jinak se stane veřejná správa v budoucnu neufinancovatelná.
Jakub Kejval Jakub Kejval

generální ředitel Bureau Veritas

Určitě. Schopní zaměstnanci si zaslouží výrazně více. Proto je průměrná mzda u nás v Ekospolu, kde zaměstnáváme jen ty nejschopnější a nejmotivovanější lidi v Česku, více než dvojnásobná. I jejich mzda však musí být vázána na výkon.
Evžen Korec Evžen Korec

generální ředitel firmy Ekospol

Většina zaměstnanců ano, menšina úředníků také. A jako příspěvek k debatě o nedostatku zaměstnanců jenom dodám, že pořizujeme místo cca 10% zaměstnanců speciální výrobní linky. Asi nebudu sám , takže za ty nejhůře placené dodávám "Vládo děkujeme"!
Jindřich Fikar Jindřich Fikar

majitel čokoládovny Fikar

Jak kdo, jak kdy a jak kde. Ke zvýšení mezd by mělo dojít zvýšením produktivity, ne státními zásahy...
Tomáš Prajzler Tomáš Prajzler

regionální ředitel Talentor Advanced Search

Zní mi to jako scifi, 28.000. Průměrná mzda v IT je mnohem vyšší. Soutěžíme se světovým trhem, pokud jde o lidi. Tak musíme i u zákazníků :-).
Jaroslav Řasa Jaroslav Řasa

zakladatel ABRA Software

Pokud zaměstnavatelé budou stejně produktivní jako ti na západě, mohou platit víc. Ale efektivita je i otázkou velikosti trhu, schopnosti dosáhnout si na nízké ceny nákupů, investic do strojů, procesů,.. Tlak na mzdy ze strany odborů není cesta!
Josef Jeleček Josef Jeleček

generální ředitel firmy Tedom

Výše mzdy v naší firmě koresponduje s výkonem jednotlivého zaměstnance. Není důvod, aby si schopní zaměstnanci u nás vydělávali méně. Kdo u nás již pracuje ví, že jsme platově dlouhodobě nad průměrem, a to jak z hlediska ČR, tak v sektoru ojetin.
Karolína Topolová Karolína Topolová

Generální ředitelka AAA Auto

Výše mzdy musí odrážet produktivitu. Vyšší mzdy musí někdo zaplatit. Nejnižší mzdy mají učitelé, kteří jsou převážně "státní" zaměstnanci. Ve zdravotnictví jsou mzdy determinované výdaji na zdravotní pojištění a cenovou regulací.
Petr Kocian Petr Kocian

ředitel klinik DuoVize a NeoVize

Obecně lze těžko odpovědět. Poroste-li průměrná mzda bez nárůstu pracovní produktivity, firmy budou ztrácet konkurenceschopnost (hlavně na mezinárodním trhu). Zároveň nárůst mezd by měl pokrýt nárůst spotřebitelských cen.
Petr Bartoň Petr Bartoň

jednatel Lundegaard

Někteří si jistě zaslouží o dost více, někeří ne. Určitě to nemá určovat stát, ale výkonnost firem, jinak nám tady může vzniknout pěkná mzdová bublina. Ale zase nezapomínejme, že mediánová mzda je jen necelých 24 tisíc, u žen jen něco přes 21 tis.
Lenka Doležalová Pavilková Lenka Doležalová Pavilková

majitelka agentury Channel Crossings

Většina ano, někteří ne. Vždy je to závislé na výkonu toho kterého zaměstnance a také na tom, jaký je o výrobky nebo služby dané organizace zájem. Mzdu také musíme zvyšovat, abychom si kvalitní zaměstnance udrželi , jinak se začnou poohlížet jinde.
Dan Jiránek Dan Jiránek

Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR

Zcela jistě zaslouží. Jen je třeba si uvědomit, že si na výšší mzdy buď musíme vydělat, což při výkonnosti některých firem může být problém, nebo to stát musí dotovat nižšími odvody u zaměstnavatelů a toto kompenzovat současným zvýšením jiných daní.
Petr Chvátal Petr Chvátal

CEO PPL CZ /DHL Parcel Slovensko

Záleží na jejich produktivitě. V některých profesích a firmách určitě ano. Smutné je, že nynější mzdová spirála je tlačena vladním sektorem, předvolebními sliby. To je samomat do budoucna jak pro veřejné rozpočty, tak pro konkurenceschopnost firem.
Martin Štrupl Martin Štrupl

generální ředitel Hamé

Přeposlat
Diskuse
reklama

Předvolební debaty Ekonomu

Jak pomoci podnikání

5:00 Kolik vám přijde za rok kontrol, když si otevřete malou kavárnu?

15:15 Do českých továren je potřeba pustit zahraniční dělníky. Zbyněk Frolík ví, jak je sem přivést.

Jak podpořit rodiny

0:30 Není jen jedna rodina. Podle německých výzkumníků ji najdeme v 36 různých uspořádáních, říká Jana Maláčová z ministerstva práce.

23:00 Nerovné daně. Když se žena vrací po rodičovské do práce, čelí mnohem vyššímu efektivnímu zdanění než její muž, tvrdí ekonomka think-tanku IDEA Klára Kalíšková.

Jak změnit zdravotnictví

8:00 Proč spojit zdravotní pojišťovny? Co by to podle Milana Kubka přineslo pacientům.

23:30 Mají sestry a lékaři dostatečné platy? Kardiolog Josef Veselka pozná, kdy ekonomika roste a kdy ne.

Jak zlepšit školy

2:30 Školy se musí rozhodnout, zda budou vychovávat k poslušnosti, či ke zvídavosti, tvrdí ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl.

19:00 Učitelé nevědí, co mají učit, říká Jana Straková z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání.

Jak reformovat důchody

1:00 Bez reforem budou penze nuzné, vysvětluje šéf důchodové komise Martin Potůček.

7:00 260 miliard kumulovaného dluhu si s sebou táhne důchodový systém od roku 2010, počítá ekonom Jiří Šatava z thintanku IDEA. V tom není radno pokračovat, dodává.

Jak zvýšit nízké mzdy

1:45 Proč odbory ztratily trpělivost? "Polštář nízké ceny práce se po 25 letech vyčerpal," říká odborový předák Josef Středula.

10:00 Na co si stěžuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý? "Vláda příliš naslouchala odborům," říká. A doufá, že příští vláda snad rehablilituje podnikatele.

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

reklama
reklama