reklama

Byznys Echo

Chcete znát názory šéfů úspěšných firem i podnikatelských hvězd? V rubrice Byznys echo komentují osobnosti českého byznysu aktuální i nadčasová témata v české ekonomice, politice i podnikatelské praxi.

Odpovědi osobností na otázku

Jak by podle vás mělo Česko naplňovat cíle EU v přechodu na obnovitelné zdroje energie? Dává vám smysl současné povinné přimíchávání biosložky do nafty a benzinu?

Pořád jsou ještě na prvním místě úspory energií. Potom fotovoltaika a větrná energie a samozřejmě energie z využití odpadů a biomasy. Biosložky přimíchávané do benzínu a nafty více životnímu prostředí škodí než mu prospívají.
Dan Jiránek Dan Jiránek

Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR

Toto téma je více, než zajímavé. Pět let jsem pracoval na vývoji a výzkumu obnovitelných zdrojů energie. Tyto zdroje znamenají obrovskou možnost pro nás všechny. Bohužel POUZE naši poslanci udělali v roce 2009 z této skvělé věci noční můru.
Pavel Chmelík

Místopředseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny

Největší potenciál má v první řadě konopí. Proč se za něj stále hledá náhrada?
Jiří Stabla Jiří Stabla

majitel společnosti Carun Pharmacy

Obnovitelné zdroje určitě ano, bez nich to v budoucnu nepůjde. Neméně důležité ale také je, abychom se naučili žít šetrněji. Třídit, jezdit do práce na kole, zajímat se o ušetření energie v domácnosti, podporovat lokální produkty atd.
Petr Bartoň Petr Bartoň

jednatel Lundegaard

Obnovitelné zdroje mohou být zajímavou alternativou, ale zásadně bez dotací. Obnovitelné zdroje energie by se měly prosazovat pouze tržně, protože jakýkoliv systém dotací zásadně pokřivuje trh a umožňuje obrovské podvody.
Evžen Korec Evžen Korec

generální ředitel firmy Ekospol

Dokud nebude přechod na obnovitelné zdroje energie dávat ekonomický smysl, k jeho většímu rozvoji nedojde. I elektromobily, které navíc zanechávají při výrobě i provozu rozsáhlou ekologickou stopu, se zatím alespoň v EU bez dotací téměř neprodávají.
Karolína Topolová Karolína Topolová

Generální ředitelka AAA Auto

Bionafta má výrazné ekologické nevýhody a jsem silně proti nařízení 5 či 10% kvóty. Ale víme, že přechod na obnovitelné stroje je nevyhnutelný. Je tedy nutné ponechat prostor pro to, aby se našlo správné řešení a v mezidobí neplýtvat energií a půdou.
Arthur Braun Arthur Braun

vedoucí partner advokátní kanceláře bpv Braun Partners

Ne...dlouhodobě udržitelné a rozumné jsou pouze technologie, které si na sebe vydělají bez dotací a vnějších nařízení.
Martin Štrupl Martin Štrupl

generální ředitel Hamé

Ne. Biomasa, vítr, malé vodní zdroje, ostrovní soláry už v řadě situací fungují i bez dotací. Jádro a přechod na elektromobilitu s chytrými akumulátory pro stabilizaci spotřeby. Zkušený aplikační tým, který zjistí pravdu, ne politiku a určí cestu.
Jaroslav Řasa Jaroslav Řasa

zakladatel ABRA Software

Naše planeta žije na energetický dluh; spotřebujeme asi 2 x více, než se obnoví. Podřezáváme pod sebou větev, ta je zatím dost tlustá, ale ne nekonečně. Musíme s energií hospodařit, zvyšovat účinnost a maximálně využívat OZE. Ale ne za každou cenu!
Josef Jeleček Josef Jeleček

generální ředitel firmy Tedom

OZ jsou jako komunizmus:Blahodárná myšlenka na počátku a zvrácená realizace na konci. Kolik Temelínů bychom postavili, kdybychom garantovali výkupní ceny jako u solárů? Cestu vidím v podpoře výzkumu OZ do doby, kdy budou konkurenceschopné bez dotací.
Martin Lipert

zakladatel eReading.cz

Protože jsme technikové a manažeři, měl by na začátku stát seriózní rozbor a nikoli emoce. Po rozboru následovt fundované rozhodnutí.Na základě nekvalifikovaných výkřiků zleva zprava, které jsou k dispozici, neumím posoudit a rozhodnout.
Kvido Štěpánek Kvido Štěpánek

ředitel Isolit-Bravo

Otázkou je, jakou další daň za tyto obnovitelné alternativy ještě zaplatíme! Viz kauza znečišťování podzemních vod metabolity hnojiv používaných při pěstování řepky a kukuřice, eroze orné půdy, ... Má to něco společného s ochranou zdrojů a přírody?
Patricie Rosenbergová Patricie Rosenbergová

Ředitelka obchodu a marketingu CPI Hotels

Myslím, ze je třeba dobře rozlišovat, co je smysluplná trvale udržitelná energetická politika a co je ideologický, EU nesmysluplně prosazovaný ekobyznys. Zemědělci by měli pěstovat potraviny a ne pohonné hmoty.
Tomáš Froyda Tomáš Froyda

jednatel Spak Foods

Přeposlat
Diskuse
reklama

Předvolební debaty Ekonomu

Jak pomoci podnikání

5:00 Kolik vám přijde za rok kontrol, když si otevřete malou kavárnu?

15:15 Do českých továren je potřeba pustit zahraniční dělníky. Zbyněk Frolík ví, jak je sem přivést.

Jak podpořit rodiny

0:30 Není jen jedna rodina. Podle německých výzkumníků ji najdeme v 36 různých uspořádáních, říká Jana Maláčová z ministerstva práce.

23:00 Nerovné daně. Když se žena vrací po rodičovské do práce, čelí mnohem vyššímu efektivnímu zdanění než její muž, tvrdí ekonomka think-tanku IDEA Klára Kalíšková.

Jak změnit zdravotnictví

8:00 Proč spojit zdravotní pojišťovny? Co by to podle Milana Kubka přineslo pacientům.

23:30 Mají sestry a lékaři dostatečné platy? Kardiolog Josef Veselka pozná, kdy ekonomika roste a kdy ne.

Jak zlepšit školy

2:30 Školy se musí rozhodnout, zda budou vychovávat k poslušnosti, či ke zvídavosti, tvrdí ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl.

19:00 Učitelé nevědí, co mají učit, říká Jana Straková z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání.

Jak reformovat důchody

1:00 Bez reforem budou penze nuzné, vysvětluje šéf důchodové komise Martin Potůček.

7:00 260 miliard kumulovaného dluhu si s sebou táhne důchodový systém od roku 2010, počítá ekonom Jiří Šatava z thintanku IDEA. V tom není radno pokračovat, dodává.

Jak zvýšit nízké mzdy

1:45 Proč odbory ztratily trpělivost? "Polštář nízké ceny práce se po 25 letech vyčerpal," říká odborový předák Josef Středula.

10:00 Na co si stěžuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý? "Vláda příliš naslouchala odborům," říká. A doufá, že příští vláda snad rehablilituje podnikatele.

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

reklama
reklama