reklama

Byznys Echo

Chcete znát názory šéfů úspěšných firem i podnikatelských hvězd? V rubrice Byznys echo komentují osobnosti českého byznysu aktuální i nadčasová témata v české ekonomice, politice i podnikatelské praxi.

Odpovědi osobností na otázku

Je podle vás správné, že se Praha kvůli výstavbě nových bytů rozrůstá "do polí", přestože v širším centru města existuje mnoho nevyužitých ploch a brownfielfů? Jak by se měla změnit strategie výstavby bydlení v metropoli?

Je třeba zase začít stavět bloky domů a normální ulice jako jsou například na Vinohradech.
Petr Kocian Petr Kocian

ředitel klinik DuoVize a NeoVize

Nevyužité plochy a brownfieldy v centru by bylo lepší využít pro architektonicky zajímavé stavby spojené s kulturou, což Praze zcela chybí. Byty Prahu nezkrášlí. Nechal bych je na okrajích, což je také zdravější.
Petr Choulík Petr Choulík

generální ředitel Linde Gas

V širším centru města se přece staví nové domy. Co například výstavba ve Vysočanech na místě bývalých továren, na Žižkově, v Libni, v Malešicích, nové domy na sídlištích, které "zahušťují" starší zástavbu, plány na bývalé Nákladové nádraží?
Mirko Kalous Mirko Kalous

Okin Group

Je nás pořád stejný počet a přesto potřebujeme stále zabírat to nejcenější - ornou půdu ! Naši potomci nás nepochválí. Cosi jsme už postavili a nezabrali ani m2 zemědělské půdy. V Praze to lze regulovat jednoduše cenou za zábor.
Martin Hutař Martin Hutař

jednatel PRO-BIO

Přesun obyvatel do měst, a zejména do Prahy, bude pokračovat, takže nakonec dojde i na brownfieldy. "Bydlení" v polích je spíše zátěží pro dopravní infrastrukturu, protože se při něm neobejdete bez auta, což znám z vlastní zkušenosti.
Karolína Topolová Karolína Topolová

Generální ředitelka AAA Auto

Zastavování posledních volných plácků v centru měst, které lidi využívají k odpočinku či venčení psů, je špatný koncept. Lidé chtějí bydlet v dosahu přírody, což jim umožní pouze lokality na okrajích měst. Nutností je ale dobrá dopravní dostupnost.
Evžen Korec Evžen Korec

generální ředitel firmy Ekospol

Společně s větším důrazem na zdravý životní styl lidí se stává i trendem žít na okraji města - dobrá dostupnost do práce a zároveň blízko k přírodě. Citlivé rozšiřování je tedy správné. Kultivace nevyužitých míst v centru je ale neméně důležité.
Petr Bartoň Petr Bartoň

jednatel Lundegaard

Praha se do "polí" příliš nerozrůstá, to spíše středočeské okolí Prahy, ale vyřízení povolení v Praze trvá příliš dlouho a nový územní plán v nedohlednu. Využívání brownfieldů je složité a pokud to nabude vyváženo nějakými výhodami .... .
Dan Jiránek Dan Jiránek

Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR

Ano, většinou to tak je, ale jsou také projekty (více či méně realistické) - Žižkovské nádraží, Přemostění Masarykova-Hlavního nádraží apod. ... - aby to nevypadalo, že se vůbec nic neděje ...
Jiří Konečný Jiří Konečný

zakladatel ELKO EP

Rozvoji měst se nedá bránit, ale nejprve by bylo dobré vyčerpat potenciál starých, již nevyhovujících objektů a pozemků po již neexistujících firmách. Je to legislativně složitější cesta, ale určitě by přispěla k našemu hezčímu hlavnímu městu.
Jindřich Kotyza Jindřich Kotyza

jednatel Linde Material Handling ČR

Rekultivace nevyužitých ploch a objektů ve velkých městech obecně je příležitost. Pokud to ale jen poslouží dalšímu zahuštění a zalidnění prostoru, půjdeme cestou asijských metropolí.
Petr Chvátal Petr Chvátal

CEO PPL CZ /DHL Parcel Slovensko

V různých metropolích to řešili různě, extremismus není na místě. K omezení rozrůstání do šířky by stačilo dále zvednout ceny za vyvázání pozemku ze zemědělského půdního fondu.
Jaroslav Řasa Jaroslav Řasa

zakladatel ABRA Software

Přednostěn využít brownfieldy-tak jsme to udělali při rozvoji naší firmy my.A nedostali jsmena to žádné dotace.
Kvido Štěpánek Kvido Štěpánek

ředitel Isolit-Bravo

Přeposlat
Diskuse
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

Předvolební debaty Ekonomu

Jak pomoci podnikání

5:00 Kolik vám přijde za rok kontrol, když si otevřete malou kavárnu?

15:15 Do českých továren je potřeba pustit zahraniční dělníky. Zbyněk Frolík ví, jak je sem přivést.

Jak podpořit rodiny

0:30 Není jen jedna rodina. Podle německých výzkumníků ji najdeme v 36 různých uspořádáních, říká Jana Maláčová z ministerstva práce.

23:00 Nerovné daně. Když se žena vrací po rodičovské do práce, čelí mnohem vyššímu efektivnímu zdanění než její muž, tvrdí ekonomka think-tanku IDEA Klára Kalíšková.

Jak změnit zdravotnictví

8:00 Proč spojit zdravotní pojišťovny? Co by to podle Milana Kubka přineslo pacientům.

23:30 Mají sestry a lékaři dostatečné platy? Kardiolog Josef Veselka pozná, kdy ekonomika roste a kdy ne.

Jak zlepšit školy

2:30 Školy se musí rozhodnout, zda budou vychovávat k poslušnosti, či ke zvídavosti, tvrdí ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl.

19:00 Učitelé nevědí, co mají učit, říká Jana Straková z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání.

Jak reformovat důchody

1:00 Bez reforem budou penze nuzné, vysvětluje šéf důchodové komise Martin Potůček.

7:00 260 miliard kumulovaného dluhu si s sebou táhne důchodový systém od roku 2010, počítá ekonom Jiří Šatava z thintanku IDEA. V tom není radno pokračovat, dodává.

Jak zvýšit nízké mzdy

1:45 Proč odbory ztratily trpělivost? "Polštář nízké ceny práce se po 25 letech vyčerpal," říká odborový předák Josef Středula.

10:00 Na co si stěžuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý? "Vláda příliš naslouchala odborům," říká. A doufá, že příští vláda snad rehablilituje podnikatele.

reklama
reklama