reklama

Byznys Echo

Chcete znát názory šéfů úspěšných firem i podnikatelských hvězd? V rubrice Byznys echo komentují osobnosti českého byznysu aktuální i nadčasová témata v české ekonomice, politice i podnikatelské praxi.

Odpovědi osobností na otázku

Je podle vás správné, že ČNB zákazem stoprocentních hypoték de facto nutí zájemce o bydlení bez vlastních úspor k "dofinancování" hodnoty nemovitosti, na niž nestačí hypotéka, jinými dražšími úvěry? Nepovede toto opatření ve skutečnosti ke zhoršení postavení klientů bez úspor?

Je to správné, je nutné bránit se enormnímu zadlužování.
Kvido Štěpánek Kvido Štěpánek

ředitel Isolit-Bravo

Je na odpovědnosti každého zda je schopen půjčku splácet v závislosti na podmínkách stanovených konkrétní bankou. Nařízení ČNB je přílišná regulace škodící oběma stranám.
Jan Kolář Jan Kolář

ředitel České kosmické kanceláře

Protože v oboru nepodnikám, moc tomu nerozumím. Chápu tento krok jako snahu o prevenci toho , aby hypotéku dostal kdokoliv . Máme krátkou paměť, za chvíli to bude 10 let co to bouchlo v Americe.
Martin Hutař Martin Hutař

jednatel PRO-BIO

V současné době nízkých úrokových sazeb mohou lidé propadnout pocitu, že si mohou vysoké úvěry dovolit a nehrozí jim žádné riziko. Ovšem pokud by sazby výrazně stouply, mohlo by to vést k řadě osobních tragédií a zhroucení realitního trhu.
Karolína Topolová Karolína Topolová

Generální ředitelka AAA Auto

Je to odpovědnost bank, poskytujících úvěry a lidí, kteří si hypotéku dojednávají. Copak se nestává, že lidi nesplácejí hypotéky, i když je mají pouze ve výši 70% z cen nemovitosti?
Mirko Kalous Mirko Kalous

Okin Group

Banky dokážou velmi dobře posoudit, zda jsou jejich klienti schopní splácet úvěry včetně hypoték. ČNB by se do toho míchat neměla.
Evžen Korec Evžen Korec

generální ředitel firmy Ekospol

Strašlivé, neodborné, devastující. ČNB řeší přílišný růst cen bytů v Praze. Zvolí řešení, které v Praze ceny nesníží a zasáhne i regiony, kde ceny nerostly. Řeší ceny bytů, zasáhne i domy a pozemky. Protože mne svědí víčko, nevypíchnu si obě oči.
David Mencl David Mencl
Generální ředitel společnosti Ekonomické stavby.
Myslím, že to jen vede ke zhoršení pozice klientů a nic pozitivního to nenese. Domnívám se, že tak jako i u dalších kroků (např. měnové intervence) ani zde ČNB nepracuje zrovna pro naše blaho a prospěch. Odpovědné by banky mohly být i bez toho.
Lukáš Vondráček Lukáš Vondráček

partner ve společnosti ELAT

Cíl ČNB chápu, ale provedení je opravdu krátkozraké (asi jako zákaz podnikání ministrů nebo daň z oken Víléma lll.). Nejúčinější regulace je ta nejjednodušší - úroková sazba a přímá zodpovědnost. To první komerční banky neurčují a to druhé nemají.
Martin Lipert

zakladatel eReading.cz

Přeposlat
Diskuse
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

Předvolební debaty Ekonomu

Jak pomoci podnikání

5:00 Kolik vám přijde za rok kontrol, když si otevřete malou kavárnu?

15:15 Do českých továren je potřeba pustit zahraniční dělníky. Zbyněk Frolík ví, jak je sem přivést.

Jak podpořit rodiny

0:30 Není jen jedna rodina. Podle německých výzkumníků ji najdeme v 36 různých uspořádáních, říká Jana Maláčová z ministerstva práce.

23:00 Nerovné daně. Když se žena vrací po rodičovské do práce, čelí mnohem vyššímu efektivnímu zdanění než její muž, tvrdí ekonomka think-tanku IDEA Klára Kalíšková.

Jak změnit zdravotnictví

8:00 Proč spojit zdravotní pojišťovny? Co by to podle Milana Kubka přineslo pacientům.

23:30 Mají sestry a lékaři dostatečné platy? Kardiolog Josef Veselka pozná, kdy ekonomika roste a kdy ne.

Jak zlepšit školy

2:30 Školy se musí rozhodnout, zda budou vychovávat k poslušnosti, či ke zvídavosti, tvrdí ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl.

19:00 Učitelé nevědí, co mají učit, říká Jana Straková z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání.

Jak reformovat důchody

1:00 Bez reforem budou penze nuzné, vysvětluje šéf důchodové komise Martin Potůček.

7:00 260 miliard kumulovaného dluhu si s sebou táhne důchodový systém od roku 2010, počítá ekonom Jiří Šatava z thintanku IDEA. V tom není radno pokračovat, dodává.

Jak zvýšit nízké mzdy

1:45 Proč odbory ztratily trpělivost? "Polštář nízké ceny práce se po 25 letech vyčerpal," říká odborový předák Josef Středula.

10:00 Na co si stěžuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý? "Vláda příliš naslouchala odborům," říká. A doufá, že příští vláda snad rehablilituje podnikatele.

reklama
reklama