reklama

Byznys Echo

Chcete znát názory šéfů úspěšných firem i podnikatelských hvězd? V rubrice Byznys echo komentují osobnosti českého byznysu aktuální i nadčasová témata v české ekonomice, politice i podnikatelské praxi.

Odpovědi osobností na otázku

ČNB chce výrazně omezit objem hypoték nad 80 procent hodnoty nemovitosti. Mimo jiné tím chce předejít nafukování realitní bubliny. Pomůže podle vás tento krok zastavit prudký růst cen nemovitostí z posledních let?

Moc nevěřím, že tento krok pomůže snížit ceny realit, ale pokud by se to povedlo, bylo by to samozřejmě jen plus. Jelikož ceny nemovitostí jsou vyšroubovány do nesmyslných výší.
Petr Bartoň Petr Bartoň

jednatel Lundegaard

Samozřejmě, že omezení poptávky bude mít vliv na cenu. Jako hlavní přínos necítím v zastavení růstu cen, ale předcházení nestability na trhu. Každé přehřátí má za následek pád. Kolik lidí si kalkulovalo splátku s pravděpodobným úrokem za 5/10 let?
Martin Lipert

zakladatel eReading.cz

Především by mělo být snadnější zahajovat nové stavby. Ale i tohle pomůže.
Jaroslav Řasa Jaroslav Řasa

zakladatel ABRA Software

Myslím , že je to dobrá úvaha z pohledu eliminovat nafukování realitní bubliny. Obchodníci "s teplou vodou" jsou nějak moc aktivní! Mám obavu , aby to nebouchlo v Evropě jak před lety v Americe !
Martin Hutař Martin Hutař

jednatel PRO-BIO

Podle mne správné.
Kvido Štěpánek Kvido Štěpánek

ředitel Isolit-Bravo

Ceny nemovitostí rostou i z řady jiných důvodů, opatření ČNB považuji jen za kosmetickou změnu. Pokud něco hypotéky opravdu zbrzdí a povede ke zpomalení růtu cen bytů, bude to spíše růst úrokových sazeb, případně zbrždění růstu ekonomiky.
Karolína Topolová Karolína Topolová

generální ředitelka AAA Auto

Ceny nových bytů rostou proto, že jich je kvůli legislativnímu Kocourkovu nedostatek. Na druhou stranu stát prostřednictvím ČNB nesystémově zasahuje do volného trhu a velmi ho deformuje. ČNB by podmínky pro získání hypotéky vůbec řešit neměla.
Evžen Korec Evžen Korec

generální ředitel firmy Ekospol

Dostupnost vlastního bydlení se zhorší. Někteří na hypotéku nedosáhnou. Možná to zpomalí růst cen nemovitostí, ale může to vést k dalšímu růstu pronájmů bytů.
Tomáš Froyda Tomáš Froyda

jednatel Spak Foods

Přeposlat
Diskuse
reklama

Předvolební debaty Ekonomu

Jak pomoci podnikání

5:00 Kolik vám přijde za rok kontrol, když si otevřete malou kavárnu?

15:15 Do českých továren je potřeba pustit zahraniční dělníky. Zbyněk Frolík ví, jak je sem přivést.

Jak podpořit rodiny

0:30 Není jen jedna rodina. Podle německých výzkumníků ji najdeme v 36 různých uspořádáních, říká Jana Maláčová z ministerstva práce.

23:00 Nerovné daně. Když se žena vrací po rodičovské do práce, čelí mnohem vyššímu efektivnímu zdanění než její muž, tvrdí ekonomka think-tanku IDEA Klára Kalíšková.

Jak změnit zdravotnictví

8:00 Proč spojit zdravotní pojišťovny? Co by to podle Milana Kubka přineslo pacientům.

23:30 Mají sestry a lékaři dostatečné platy? Kardiolog Josef Veselka pozná, kdy ekonomika roste a kdy ne.

Jak zlepšit školy

2:30 Školy se musí rozhodnout, zda budou vychovávat k poslušnosti, či ke zvídavosti, tvrdí ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl.

19:00 Učitelé nevědí, co mají učit, říká Jana Straková z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání.

Jak reformovat důchody

1:00 Bez reforem budou penze nuzné, vysvětluje šéf důchodové komise Martin Potůček.

7:00 260 miliard kumulovaného dluhu si s sebou táhne důchodový systém od roku 2010, počítá ekonom Jiří Šatava z thintanku IDEA. V tom není radno pokračovat, dodává.

Jak zvýšit nízké mzdy

1:45 Proč odbory ztratily trpělivost? "Polštář nízké ceny práce se po 25 letech vyčerpal," říká odborový předák Josef Středula.

10:00 Na co si stěžuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý? "Vláda příliš naslouchala odborům," říká. A doufá, že příští vláda snad rehablilituje podnikatele.

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

reklama
reklama