Je Česká republika připravena na zavedení eura? Faktické ano musí říci vláda, kterou v tuto chvíli projekt jednotné měny neoslovuje. Ekonomika ale zatím své jednoznačné ano neřekla.
Pokud by ČR zavedla jednotnou měnu nyní, kdy je cenová hladina zhruba pod 60 % průměrné úrovně v zemích eura, znamenalo by to okamžité zvýšení inflace. Ke srovnání cen musí docházet. Nyní se tak děje prostřednictvím posilování koruny, v případě, že by tento měnový kanál odpadl (tj. koruna by byla zafixovaná v euru), šly by ceny výrazně nahoru.
Výhodou domácí měny jsou i nižší úrokové sazby. Tato výhoda zřejmě při očekávaném růstu úroků ze strany České národní banky a očekávaném snižování úroků ze strany Evropské centrální banky zřejmě brzy odpadne.
"Ke konci roku 2016 by cenová hladina mohla být na 80 % dvanácti zemí eurozóny a rovnovážná reálná apreciace by měla zpomalit k 1,5 % ročně. Vývoj je závislý na rychlosti přibližování v hladině HDP a řadě dalších faktorů," uvedl ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub.
Souběžně s tím by měl posilovat i kurz koruny. Do budoucna má rovnovážné reálné posilování pokračovat tempem 1,5 až 3,4 % ročně. Od roku 1998 koruna posiluje vůči euru přibližně o tři procenta každý rok.
V současné době údaje naznačují zvýšení sladěnosti (tj. rychlejší sjednocování evropské a české ekonomiky), výsledky ale nejsou jednoznačné. Například tuzemská ekonomika vykazuje vysokou sladěnost v průmyslové výrobě, ta má ale v ČR rozdílnou váhu v poměru k celé ekonomice než v zemích eura. Korelace nabídkových a poptávkových šoků je podle analýzy centrální banky nadále nízká.
Problémy jsou i na trhu práce, který stále není schopen vstřebávat jednorázové šoky (například uzavření továrny atd.). Přetrvává vysoká nezaměstnanost, regionální mobilita je na nízké úrovni. Stále ještě existuje značný prostor pro zvýšení motivace na trhu pracovní síly - jednoduše řečeno, lidé stále dávají přednost dávkám v nezaměstnanosti než špatně placené práci.
Dlouhodobá nezaměstnanost je poměrně vysoká, i když v poslední době rychle klesá spolu s poklesem celkové nezaměstnanosti.
"Řada ekonomických ukazatelů hovoří pro přijetí eura, ale přetrvávají výzvy pro využití všech výhod jeho zavedení," řekl Holub. Mezi hlavní výzvy patří zlepšit stabilizační schopnosti fiskální politiky a její dlouhodobou udržitelnost. Letos má deficit veřejných financí podle odhadů klesnout na 1,5 % HDP. V roce 2007 podle odhadu ČNB byl 2,3 %.
Poslední výzvou pro zlepšení podmínek nutných pro přijetí eura je posílit pružnost trhu práce. Zatím není jisté, do jaké míry je poslední vývoj, tedy nízká nezaměstnanost a relativně nízký deficit veřejných financí, dlouhodobě udržitelný a ovlivněný reformou veřejných financí.

Julie Hrstková

(Více informací viz) 

 66cesko1.gif

66cesko2.gif

Související