Z nástupu do první třídy není radno dělat velké drama. Dítě by se totiž mohlo obávat, že se jeho život zcela převrátí na ruby. Poslední dny před začátkem školy se vyvarujme nervozity ze shánění bačkor, cviček a pytlíků na tělocvik. To vše už má být dávno připravené. Ideální je vytvořit příjemnou náladu, povídat si o tom, co malého žáčka čeká, a dát prvnímu školnímu dni (letos připadá na 4. září) sváteční nádech.
Většina dětí nemá představu o tom, co je čeká. Snad kromě těch, které mají starší sourozence, a ti je možná spíše odrazují. Pokud tedy budete svému potomkovi chtít přiblížit následující roky života, zkuste si v paměti vybavit ty příjemnější vzpomínky, jež vám ze školy zůstaly. Varovné věty "Už ti to začne, počkej, ve škole tě srovnají" jsou zakázané.

Ze třídy třeba do cukrárny
Dobrým nápadem je předem projít s dítětem cestu do školy, ukázat mu, kde je družina, případně místo, kam bude chodit na další kroužky. Připravte mu také školní tašku, prvňáčci na ni bývají pyšní a zvlášť holčičky se rády chlubí, co všechno v ní mají.
Děti se většinou do školy těší a stejně tak by se na takový den měli těšit i rodiče. "Dítě totiž velmi citlivě vnímá nálady dospělých a řídí se jimi," říká psycholožka Ilona Gillernová.
Slavnostní příchuť prvnímu školnímu dni dodá také nové oblečení či přítomnost prarodičů. Je-li to možné, měli by jít do školy s dítětem oba rodiče. V nové situaci je pro dítě vždy důležitá podpora dospělých. "Je-li maminka, tatínek či někdo z prarodičů nablízku, když si žáček poprvé sedne do lavice a paní učitelka začne mluvit, může na dítě občas povzbudivě mrknout. No a po návratu domů si znovu o celé situaci povídat," vysvětluje Ilona Gillernová.
První den obvykle děti ve škole stráví maximálně hodinu. Pak je dobré zajít s nimi do cukrárny nebo na slavnostní oběd.

Adaptace trvá šest týdnů
Budoucí prvňáček si nepotřebuje zvykat na školní režim několik dní dopředu. Proto je zbytečné, aby se týden před koncem prázdnin rodina vracela z dovolené nebo dítěti krátila prázdniny u babičky jen proto, že zanedlouho začne škola. Bohatě stačí, když dítě bude doma víkend před prvním školním dnem.
Není ani třeba "učit" dítě několik dní předem brzy vstávat. "Většina nových školáků už je na vstávání zvyklá z mateřské školy. Navíc první dny stráví děti ve škole jen několik hodin, a tak si navyknou postupně," říká dětský psycholog Jaroslav Šturma.
Adaptace na nové prostředí trvá alespoň šest týdnů, některým dětem až do Vánoc. Může se například stát, že si prvňáček bude chtít po obědě lehnout nebo bude mít chuť chodit dříve spát. Potřeby dítěte respektujte a pokuste se malému školákovi co nejvíce přizpůsobit.

060824-hx04b.jpg
První školní den by měl mít pro žáčky slavnostní příchuť.


Jak má vypadat správná školní brašna
Obrázky s postavičkami z oblíbených animovaných filmů - taková je hlavní představa prvňáčků o jejich školní tašce. Dospívající žáci bývají náročnější. Někteří z nich odmítají brašny na záda a chtějí tašky na rameno, jiní zase nosí jedině značkový batoh některé z outdoorových či sportovních firem.
Jak má ale vybírat rodič, který se stará o zdraví svých dětí? Podstatné je, aby taška byla symetricky usazena na dětských zádech. Nemusí mít nutně dva popruhy. Vhodné jsou i ty s jedním šikmo přes záda. Popruhy by se měly snadno upravovat, aby dítě nenosilo náklad příliš dole, protože pak se zbytečně hrbí. Při nošení přijde vhod anatomicky tvarovaná zadní část brašny. Pokud bude taška rozdělena více kapsami a přihrádkami, udrží si dítě větší přehled o jednotlivých sešitech, knihách a dalších pomůckách. Při nákupu tašky vybírejte snadno omyvatelný materiál, na němž se nedrží různé škodlivé mikroorganismy. Vnitřní uspořádání batohů není pro přenášení školních potřeb ideální. Ze zdravotního hlediska se jich však není třeba bát - většinou bývají ergonomicky dobře navržené.
Rozhodně by ale rodiče u žádných brašen ani batohů neměli zapomenout na odrazky, které výrazně zlepšují viditelnost školáka a snižují tak riziko dopravní nehody. (mag)

060824-hx04a.jpg
Dobrá školní brašna by měla být na záda, musí mít zpevněnou anatomicky tvarovanou zadní část, snadno upravitelné popruhy a odrazky pro větší bezpečnost ve tmě. Kufřík na výtvarnou výchovu zůstává ve škole.