Jen na přelomu loňského a letošního roku byly uzavřeny dohody o prodeji velkých pražských obchodních center Palladium a Arkády Pankrác. Noví majitelé za ně podle odhadů zaplatili celkem bezmála 20 miliard korun. Prodeje realit za miliardové částky se chystají i letos.

Oživení a optimismus investorů se nicméně projevují prakticky ve všech sektorech ekonomiky. Zajímavé transakce se odehrají také v oblasti strojírenství, energetiky a bankovnictví.

V těchto týdnech se rozhoduje třeba o osudu Zuno bank, internetové banky se zaměřením na český a slovenský trh. Rakouská skupina Raiffeisen Bank International se rozhodla své dlouhodobě ztrátové dcery zbavit. Navzdory nevalným finančním výsledkům se do soutěže o značku Zuno přihlásily více než dvě desítky zájemců.

V oboru financí se nejspíš odehrají i další vlastnické změny. "Jde například o již zveřejněný záměr Citibank prodat své retailové bankovnictví v Česku či prodej úvěrového portfolia záložny MSD," říká Jaroslav Havel, řídici partner právní kanceláře Havel, Holásek & Partners.

Velkou pozornost přitahuje také prodej známé potravinářské společnosti Hamé, kterou šestým rokem ovládá islandsko-lotyšské sdružení Nordic Partners. Mezi nejvážnější uchazeče dle dostupných informací patří norský potravinářský koncern Orkla, chorvatská Podravka a fond Hartenberg Capital řízený Jozefem Janovem, který investuje peníze šéfa Agrofertu a ministra financí Andreje Babiše.

"Zajímavou regionální transakcí, která se částečně dotýká i České republiky, je plánovaný prodej společnosti Partner in Pet Food, která je dominantním výrobcem krmiva pro psy a kočky. Jedná se o transakci v řádu stovek milionů eur," dodává Petr Kříž, vedoucí oddělení fúzí a akvizic v pražském zastoupení poradenské společnosti EY.

Čas nakupovat

Oslovení odborníci se shodují, že právě teď je ta správná doba nakupovat. Někteří firemní vlastníci jsou po letech ekonomické recese oslabeni či příliš zadluženi. Jiní naopak potíže s dluhy nemají a současné prostředí nízkých úrokových sazeb je přímo vybízí k expanzi s využitím bankovních úvěrů či emise dluhopisů.

Na straně kupujících lze vidět nejen silnější konkurenty z oboru, ale také finanční investory typu private equity fondů. "Česká republika je atraktivním trhem pro tyto fondy, zejména strojírenství, spotřební průmysl a informační technologie nabízejí zajímavý investiční potenciál," potvrzuje výkonná ředitelka fondové asociace CVCA Silke Horáková.

Vyšší poptávku po svých službách registrují zavedené poradenské společnosti. "Osobně zažívám něco, co si pamatuji už jen z doby před krizí let 2008 a 2009. Téměř každý týden přicházejí poptávky z celého světa na vyhledání firem z různých odvětví dle zadaných kritérií. Korporace a investoři mapují trh a hledají cíle," zmínil Petr Kříž.

Oživení nákupních nálad investorů přichází po slabším loňském roce. Společnost EY (dříve Ernst & Young) v Česku zaregistrovala celkem 219 významnějších fúzí a akvizic, což je ve srovnání s předchozím rokem o téměř 10 procent méně. Zhruba o stejnou částku loni poklesl i finanční objem těchto transakcí.

Reality trhají rekordy

Mezi nejvýznamnější realitní transakce se řadí především prodeje dvou významných obchodních center. V případě pražského Palladia se jedná o obchod v odhadované výši přes 15 miliard korun, za rovněž pražské Arkády Pankrác zaplatila investiční společnost Atrium European Real Estate zhruba 4,5 miliardy korun. Tím ale dění v realitách zdaleka nekončí.

Podle údajů poradenské společnosti CBRE dosáhl loni celkový objem obchodů s komerčními nemovitostmi hodnoty 1,99 miliardy eur. Meziročně to bylo o 52 procent více. "V letošním roce očekáváme celkové investice v hodnotě 2,5 až 3 miliardy eur, číslo ale může být ještě vyšší. Nepochybně to bude v České republice rekordní rok," odhaduje generální ředitel společnosti CBRE v Česku Richard Curran.

Chris Sheils, ředitel investičního oddělení Colliers International v Česku, letošní objem "realitních" transakcí tipuje na tři miliardy eur. Ty se stávají zajímavou investiční příležitostí. "Očekáváme, že zájem o nemovitosti bude růst vzhledem k atraktivním rozdílům oproti výnosům dluhopisů," říká Sheils.

Jen v transakcích s obchodními centry se podle Richarda Currana letos "protočí" nejméně miliarda eur. Zájem se neomezuje jen na Prahu - loni například změnila vlastníka nákupní centra Futurum Hradec Králové a AFI Pardubice, nyní se hovoří o chystaném prodeji brněnského Campus Square.

Velká poptávka je také po výrobních a logistických areálech, stranou zájmu zatím zůstávají kancelářské budovy. Roste počet nákupů ze strany českých investorů, velké transakce v objemu přes jednu miliardu korun však zůstávají doménou silných investorů z Německa, Spojených států a Británie.

Roste též aktivita původem slovenských investičních skupin. "Američtí investoři loni prohlašovali, že budou největšími investory, ale já mám pocit, že ve skutečnosti to byli Slováci - J&T, Penta, IAD Investments, HB Reavis a další," poznamenal generální ředitel realitní firmy Palmer Capital Guy Barker.


 

obalka Ekonom 2015 9- Co patří mezi deset největších akvizic roku 2014?

- O jaké firmy je v dnešní době největší zájem?

- A jak se v Česku investuje do energetiky?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom, které přináší speciál o fúzích a akvizicích. Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.

Související