Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Jako sociální demokrat jste příznivcem sociálního státu. V současnosti se ale zdá, že na něj v Evropě nejsou peníze. Kde je vzít?

Sociální stát se průběžně modernizuje. Musí se vypořádat s trendy, které přinesla globalizace, především s velkou konkurencí. Věřím ale, že sociální stát může být konkurenceschopný a že je to zajímavý projekt i do budoucna. Já se k němu hlásím, hlásí se k němu svým programem i současná česká vláda.

Dobře, ale jak je to s tím financováním? Je možné si v dnešní době sociální stát dovolit?

Podívejte se na země, které patří mezi vzorové sociální státy, tedy například Švédsko, Dánsko nebo Nizozemsko. Ty v době, kdy jejich ekonomiky rostou, mají přebytky a v době, kdy procházejí ekonomickou recesí, jsou schopny z těchto přebytků financovat výdaje. Cílem sociální demokracie je, abychom dostali veřejné rozpočty do kondice. Abychom v době, kdy bude Česko procházet pozitivním růstem, byli schopni mít v zásadě vyrovnané rozpočty.

Tady se ale logicky nabízí otázka, proč tomu tak nebylo v dobách, kdy jste byl ministrem financí?

Protože naše země prošla v 90. letech drahou transformací a účty jsme platili ještě v době, kdy jsem byl ministrem financí. Ještě v roce 2006 jsme platili asi 22 miliard korun za záruky, které poskytl svého času ministr financí Kočárník. Nyní se ale naše vláda přihlásila k evropskému fiskálnímu paktu (stanovuje pravidla dodržování fiskální kázně – pozn. red.) a jasně říkáme, že máme zájem na postupném snižování deficitů.


Nicméně deficit minimálně letos a v příštím roce bude vyšší než v roce minulém. Deficit se drží bezpečně pod třemi procenty k HDP v souladu s vládním programem…

Ano, ale obrátil se trend – zatímco v posledních letech se deficity snižovaly, nyní minimálně na dva roky budou zase vyšší. V loňském roce jsme byli pod dvěma procenty HDP, pro rok 2015 počítáme s maximálně 2,3 procenta HDP, a to včetně promítnutí nákupu gripenů. Jen chci říci jednu věc – řada škrtů a takzvaných úspor, které realizovala Nečasova vláda, v žádném případě nebyla dlouhodobě udržitelná.

Které například?

Mimo jiné škrty v obraně. Museli jsme tento trend obrátit, protože jinak bychom nebyli schopni splnit naše spojenecké závazky v rámci NATO. Dále nebyly udržitelné škrty v oblasti platů zaměstnanců veřejného sektoru, protože bychom neudrželi konkurenceschopné mzdy například ve zdravotnictví. A jak víte, potýkáme se s odchody kvalitních lékařů. Tyto škrty udržitelné nebyly. Já věřím spíše na zvýšení příjmů státu včetně opatření proti daňovým únikům.

Zmiňoval jste tři vzorové sociální státy. Ve všech třech případech mají tyto země vyšší daňovou kvótu než Česko. Vidíte tedy jako možnost pro zvýšení příjmů státu vyšší daně?

Sociální demokracie kandidovala ve volbách s programem zvýšení daně z příjmu právnických osob. Domnívám se, že pro vyrovnání státního rozpočtu to bude nezbytné opatření. Ale zatím jsme se na tom s koaličními partnery nedohodli. Shodli jsme se na tom, že půjdeme cestou opatření proti daňovým únikům. Pokud se ukáže, že tato opatření nebudou stačit na postupnou stabilizaci rozpočtů a rozumné financování veřejných služeb, pak v koalici znovu otevřeme debatu o daňových sazbách. A dáme na stůl návrh, který se týká daně z příjmu právnických osob.



obalka Ekonom 2015 4- Kolik by plánovaná vládní opatření mohla přinést peněz do státního rozpočtu?

- Jak se dotknou podnikatelů?

- Má návrh sociální demokracie šanci projít přes ministra financí Andreje Babiše?

- A jak se Bohuslav Sobotka staví k uprchlíkům, sankcím a účasti Ruska na dostavbě Temelína?

Odpovědi najdete ve velkém rozhovoru v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Objednat si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání i na iPadu a iPhonu a tabletu Samsung.

Související