Výsledkem je mimo jiné přesvědčení, že při současných cenách elektřiny kolem 35 eur za kilowatt se žádné nové elektrárny nevyplatí stavět. Trendem budoucnosti je decentralizace, více malých zdrojů a s tím související potřeba budování chytrých sítí a také tlak na úspory a energetickou efektivitu.

"Obnovitelné zdroje jsou v příští dekádě největší investiční příležitostí v energetice," shrnul za ČEZ Pavel Cyrani. "Pohled ČEZ je, že nové elektrárny se nyní nevyplatí stavět. Ty stávající ale budou zásadní i v dalších desetiletích. Musíme je provozovat efektivně, tak aby vydržely v provozu co nejdéle," dodal.

Jednou z vizí budoucnosti jsou solární elektrárny na oběžné dráze. "Má to ale řadu úskalí. I když existují technologie, jak takto získanou energii dostat na zem, v tomto století to nebude," říká profesor v oboru energetiky Martin Libra.

 

Nejvíce dotazů z publika směřovalo na Pavla Cyraniho, ředitele divize obchodu a strategie ČEZ (první zleva). Další účastníci diskuse: na fotografii Jan Sklenář (Roland Berger Strategy Consultants), Jan Procházka (Advanced Materials-JTJ), Jan Mlynář, předseda České fyzikální společnosti JČMF a Martin Cmíral (Leef Technologies).

Hlavní roli budou mít v budoucnosti jádro a obnovitelné zdroje. "Fosilní paliva se vyčerpávají a dříve či později dojdou," říká Martin Libra, vedoucí katedry fyziky na Technické fakultě České zemědělské univerzity v Praze.

Zásadní pro budoucnost energetiky jsou i úspory a efektivnost, zdůraznil Jiří Beranovský, jednatel EkoWATT
(vlevo). Vedle něho Libor Kozubík z IBM.

Foto: Vojtěch Resler

Související